ПОСЛОДАВАЦ СТЕ И БИРАТЕ ИЗМЕЂУ ВИСОКОКВАЛИФИКОВАНЕ И НИСКОКВАЛИФИКОВАНЕ РАДНЕ СНАГЕ: Ако сте у великој дилеми, погледајте шта каже менаџерско искуство! ОВО је најбоља радна снага за ваш бизнис!
У данашњем конкурентном пословном окружењу, структура радне снаге може значајно утицати на успех организације. Компаније се често боре са одлуком да ли да задрже мањи број висококвалификованих запослених или да запосле већу радну снагу са нижим квалификацијама.
Мањи број висококвалификованих запослених, стучњака и експерата . На први поглед, запошљавање мањег броја висококвалификованих радника делује повољно. Ови појединци обично поседују напредне дипломе, специјализоване вештине и велико искуство у својим областима. Стручност ових људи може довести до увођења иновација, високог квалитета рада, али и самосталнијег решавања проблема. Радници са оваквим квалификацијама су неопходни у секторима као што је здравство, технологије и сл. Овде је избор људских ресурса буквално линија између успеха и неуспеха.
На пример, у индустријама као што су технологија или здравство, имати тим стручњака може значити управо ту разлику. Избором високо квалификованих често добијамо оне који се лакше суочавају и прилагођавају брзим променама,показују иницијативу, проблеме анализирају дубље и сложеније.
Ово не само да побољшава репутацију компаније, већ и привлачи врхунске таленте, стварајући врли циклус успеха. Ове компаније веома често уз мање трошкове имају већу продуктивност. Они стално усавршавање сматрају потребом, саставним делом живота и посла, и у то нико не мора да их убеђује.
Ниже квалификовани запослени предности и мане
Са друге стране, већи је избор на тржишту рада ниже квалификованих кандидата. У овом свету постоје предности у виду флексибилности и скалабилности. Тим који је сачињен од великог броја људи са различитим компетенцама, веома је користан код великог обима посла. Исто тако ако компанија мора да се прилагоди захтевима који су променљиви, ово је добитна кобинација. Када су кратки рокови, велики број засполених ових квалификација, може да буде од огромног значаја. Такође, када тим броји доста људи чешће су креативне идеје, али и може да обезбеди бољу корисничку услугу. Сетимо се само малопродајних објеката у шпицу, кратких грађевинских рокова и сл.
Запошљавање веће радне снаге често може бити исплативије у одређеним контекстима, омогућавајући компанијама да алоцирају ресурсе на начин који подржава раст без претеривања у финансијским средствима.
У овом приступу међутим такође постоје замке. Радна снага са нижим квалификацијама може довести до веће стопе флуктуације. То онда доноси нове иницијалне трошкове због огласа за тражење нових колега, затим обуке коју морају да прођу што изискује додатно време и средства. Такође, дешава се да предлози за даљом едукацијом наиђу на зид, јер ниже квалифоковани то некада сматрају губљењем времена или осећајем да нису довољно добри, а не жељом послодавца да се заједно развијају и напредују. У овим индустријама мора постојати озбиљнији надзор, и бављење микроменаџментом што јако утиче на неефикасност.
Како да донесете исправну одлуку
Кључно је препознати равнотежу између квалитета и квантитета. Док већа радна снага може понудити флексибилност, дугорочне користи од запошљавања мањег броја високо квалификованих појединаца генерално надмашују недостатке. Организације које дају приоритет квалификацијама често су боље позициониране за одрживи успех, јер могу да искористе стручност својих запослених да би покренуле иновације и ефикасност.
Сложићете се да оба приступа имају своје предности. Мањи тим квалификованих професионалаца ће вероватно неговати динамичније и продуктивније окружење, што ће на крају довести до већег организационог успеха. Компаније би требало да имају за циљ да улажу у привлачење и задржавање врхунских талената. Зашто? То повећава њихову конкурентску предност кроз осигуравање јаких људских "компоненти" које ће омогућити спретнији и сигурнији пут кроз комплексна пословна кретања.
Без дилеме, квалитет треба да има предност над квантитетом, постављајући основу за успешну и отпорну организацију. Али, увек имајте у виду специфичност идустрије у којој развијате своје пословање, и увек узмите у обзир све њене нијансе. Јер, увек када је рад са људима у питању то је "клизав" терен и морамо урадити детаљну студију пре него што се упустимо у оснивање тима или његово реструктурирање. И знајте, међу обема радним групама постоје изузеци и сјајни појединци.