ŽELITE DA DATE OTKAZ, ALI NE ZNATE KAKO? Uz pomoć ovih saveta to će vam biti mnogo lakše
Kažu da posle 2 godine svaki posao treba ili da se promeni ili da se na istom napreduje inače postoje monotono, gube se ambicije i interesovanja za rad, a još ako niko ne zna da vas nagradi ili pohvali za vaš trud i rad, sigurno je da ćete želeti da odete.
Međutim, većinom se ljudi boje promena i ostaju na svom starom poslu iz neke navike, dobrog odnosa sa kolegama, zbog toga što su se već dokazali svojim šefovima da su vredni, uporni i dobri radnici. Svima je teško da izađu iz neke svoje zone komfora. Ipak, da biste u životu napredovali, imali bolju platu i da bi vam svakodnevnica bila zanimljivija morate biti hrabri.
NOVI POSAO, NOVI LJUDI! Kako da budete dobar, ali ne i naivan kolega?
GDE JE BOLJE U DRŽAVNOJ ILI U PRIVATNOJ FIRMI: Koliki su stvarno porasle plate privatnom i javnom sektoru?
UVEK NA POSAO STIŽETE U ZADNJI ČAS I ZBOG TOGA STE POD STRESOM?! Primenite par saveta i to vam se više neće dešavati
Tu hrabrost morate da imate i kada dajete otkaz, koliko god da vam se čini teško, osećaćete se mnogo bolje kada shvatite da je to najbolje nešto što ste mogli da uradite (naravno, ako imate alternativu ili barem neki cilj kojim težite).
Zašto želite da date otkaz?
To je prvo pitanje na koje morate da date iskreni odgovor - sami sebi. Morate da znate šta vas tačno vuče ka tome da date otkaz. Da li je razlog mala plata, loše ponašanje vašeg šefa ili loš odnos sa kolegama ili možda samo imate veće ambicije?
Ukoliko je problem nešto što vaš poslodavac može da koriguje, ukoliko mu skrenete pažnju, onda je najbolje da prvo o tome sa njim otvoreno razgovarate i da ne žurite sa otkazom. Međutim, ako je ipak nešto što nema popravke, onda je sigurno da vas ništa neće zadržati u firmi u kojoj ste i najbolje je da što pre odete iz nje.
Nađite drugi posao!
Ovo će vam mnogo olakšati da donesete odluku o otkazu.
Uvek je lakše tražiti posao dok imate posao, ali i uvek je lakše isti napustiti, ako znate gde idete dalje. Zato, budite pametni i osigurajte se na vreme.
Budite dostojanstveni i pripremite kolege na odlazak!
Iako možda nisu uvek bili prema vama korektni, vi budite do kraja. Kažite na vreme svom šefu da ćete dati otkaz, kako bi imao vremena da vaš posao rasporedi na ostale ili da vam nađe zamenu.
Budite fer i prema kolegama koji ostaju, završite svoj posao i objasnite svima ono što treba da znaju. Štо smo duže bili deo određenog tima, to je teže reći zbogom. Naročito ako smo naš odnos gradili i van osmosatnog radnog vremena – na druženjima nakon posla, tim bildingu i slično.
Kako bismo bili korektni prema njima, moramo ih pripremiti na naš odlazak. Neko će morati da preuzme naše zadatke, novom radniku koji će vas zameniti biće potrebno vreme da pohvata konce, zato je važno preneti znanje koje smo stekli radeći na tom poslu.
Iskoristite godišnji odmor
Ako radnik, na zahtev, otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mesec dana – pod uslovom da za to ima valjani razlog. Trajanje godišnjeg odmora takođe ulazi u taj rok, a iskorišćavanje tog odmora je vaše zakonsko pravo.
Prema Zakonu o radu, sadašnji poslodavac vam mora omogućiti korišćenje preostalog godišnjeg odmora ili vam isplatiti neiskorišćene dane. Kao i ranije, i ovde su komunikacija i kompromis temelji uspešnog dogovora, a na kraju i rastanka ‘’bez repova’’.