ЖЕЛИТЕ ДА ДАТЕ ОТКАЗ, АЛИ НЕ ЗНАТЕ КАКО? Уз помоћ ових савета то ће вам бити много лакше
Кажу да после 2 године сваки посао треба или да се промени или да се на истом напредује иначе постоје монотоно, губе се амбиције и интересовања за рад, а још ако нико не зна да вас награди или похвали за ваш труд и рад, сигурно је да ћете желети да одете.
Међутим, већином се људи боје промена и остају на свом старом послу из неке навике, доброг односа са колегама, због тога што су се већ доказали својим шефовима да су вредни, упорни и добри радници. Свима је тешко да изађу из неке своје зоне комфора. Ипак, да бисте у животу напредовали, имали бољу плату и да би вам свакодневница била занимљивија морате бити храбри.
НОВИ ПОСАО, НОВИ ЉУДИ! Како да будете добар, али не и наиван колега?
ГДЕ ЈЕ БОЉЕ У ДРЖАВНОЈ ИЛИ У ПРИВАТНОЈ ФИРМИ: Колики су стварно порасле плате приватном и јавном сектору?
УВЕК НА ПОСАО СТИЖЕТЕ У ЗАДЊИ ЧАС И ЗБОГ ТОГА СТЕ ПОД СТРЕСОМ?! Примените пар савета и то вам се више неће дешавати
Ту храброст морате да имате и када дајете отказ, колико год да вам се чини тешко, осећаћете се много боље када схватите да је то најбоље нешто што сте могли да урадите (наравно, ако имате алтернативу или барем неки циљ којим тежите).
Зашто желите да дате отказ?
То је прво питање на које морате да дате искрени одговор - сами себи. Морате да знате шта вас тачно вуче ка томе да дате отказ. Да ли је разлог мала плата, лоше понашање вашег шефа или лош однос са колегама или можда само имате веће амбиције?
Уколико је проблем нешто што ваш послодавац може да коригује, уколико му скренете пажњу, онда је најбоље да прво о томе са њим отворено разговарате и да не журите са отказом. Међутим, ако је ипак нешто што нема поправке, онда је сигурно да вас ништа неће задржати у фирми у којој сте и најбоље је да што пре одете из ње.
Нађите други посао!
Ово ће вам много олакшати да донесете одлуку о отказу.
Увек је лакше тражити посао док имате посао, али и увек је лакше исти напустити, ако знате где идете даље. Зато, будите паметни и осигурајте се на време.
Будите достојанствени и припремите колеге на одлазак!
Иако можда нису увек били према вама коректни, ви будите до краја. Кажите на време свом шефу да ћете дати отказ, како би имао времена да ваш посао распореди на остале или да вам нађе замену.
Будите фер и према колегама који остају, завршите свој посао и објасните свима оно што треба да знају. Што смо дуже били део одређеног тима, то је теже рећи збогом. Нарочито ако смо наш однос градили и ван осмосатног радног времена – на дружењима након посла, тим билдингу и слично.
Како бисмо били коректни према њима, морамо их припремити на наш одлазак. Неко ће морати да преузме наше задатке, новом раднику који ће вас заменити биће потребно време да похвата конце, зато је важно пренети знање које смо стекли радећи на том послу.
Искористите годишњи одмор
Ако радник, на захтев, отказује уговор о раду, отказни рок не може бити дужи од месец дана – под условом да за то има ваљани разлог. Трајање годишњег одмора такође улази у тај рок, а искоришћавање тог одмора је ваше законско право.
Према Закону о раду, садашњи послодавац вам мора омогућити коришћење преосталог годишњег одмора или вам исплатити неискоришћене дане. Као и раније, и овде су комуникација и компромис темељи успешног договора, а на крају и растанка ‘’без репова’’.