ZA MANJI RIZIK PO SRPSKU TRPEZU: Uz Savet za bezbednost hrane konačno ćemo znati ŠTA JEDEMO
Uskoro se osniva Savet za bezbednost hrane u Srbiji.
Iako se već nekoliko godina govorilo o osnivanju specijalnog organa koji će kontrolisati kvalitet hrane koju jedemo, sada će konačno ta ideje biti pretvorena u realnost. Do kraja godine najavljeno je osnivanje Saveta za bezbednost hrane u Srbiji, čime će se konačno zaštiti potrošači u Srbiji. U rad ovog saveta uključiće se naučne institucije, fakulteti i organizacije potrošača.
DOBRA VEST ZA SRPSKU PRIVREDU! Šta nam sve donosi gradnja novog auto- puta Surčin-Beograd
Savet će pružati stručnu pomoć i davati mišljenja o zakonima i merama koje se preduzimaju. Ovo stručno telo se osniva po osnovu Zakona o bezbednosti hrane iz 2009. godine, kojim je regulisano da interes potrošača mora da se obezbedi do najvišeg nivoa zaštite. Jedno od njegovih najbitnijih načela je načelo transparentnosti, što znači da ukoliko postoji osnovana sumnja da bi hrana ili hrana za životinje mogla predstavljati rizik po zdravlje ljudi ili životinja, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zdravlja dužni su da obaveste javnost o prirodi rizika po zdravlje. Zato je, ocenjuju stručnjaci, veoma bitno da se osnuje stručni savet za procenu rizika u oblasti bezbednosti hrane.
ŠOKANTNA ISPOVEST DEVOJKE KOJA JE RADILA KOD KINEZA: Nema sedenja, nema telefona, nema cigare!
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je izjavio da će biti doneseni i novi zakoni o bezbednosti hrane i da je savet posebno bitan kako bi se oni uspešno primenjivali.
Međutim, nije objašnjeno kako će tačno savet i zakon štititi potrošače. Iz unije potrošača upozoravaju da nije dovoljno samo doneti novi zakon, već i jasno odrediti konkretne mere ako bi se on sprovodio u praksi. Vera Vida, predsednica Centra potrošača Srbije CEPS, povodom tog pitanja je izjavila: - Formiranje saveta za procenu rizika bezbednosti hrane, ipak, nije ono što očekuju potrošači jer će nacionalni savet pre svega biti mesto gde će se razmenjivati naučna mišljenja i saveti vezni za bezbednost hrane. Pomalo sam skeptik, imajući iskustvo vezano za Nacionalni savet za zaštitu potrošača, koji je formiran 2012. godine, kao i da još nije formiran drugi posle donošenja novog zakona.
Stručnjaci i poljoprivrednici ističu da veliki problem predstavlja to što u Srbiji nikako da zaživi nezavisna kontrola kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, iako za to postoji odgovarajući zakonski okvir.
Organizacije potrošača upozoravaju da se stanje bezbednosti hrane drastično pogoršalo kada je došlo do promene propisa u kontroli namirnica. Na primer, kao rezulat toga nadležnost veterinarske inspekcije preneta je na proizvođače, na klaničare, mlekare, a poljoprivredne na pekare, konditore...
VOJNI ROK U SRBIJI: Novi sistem od decembra, evo KOLIKO će trajati služenje!
Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača je izjavio da je ovakav sistem kontrole neodrživ za naše prilike i dodao da "rezultati naših ranijih ispitivanja proizvoda koji se prodaju, na primer, kao brza hrana bili su poražavajući". Činjenica je da nadležne inspekcije nisu u situaciji da svakodnevno kontrolišu sve prodavnice hrane, od velikih do STR, i proizvodne pogone. A ponekad je dovoljan i trenutak nepažnje pa da dođe do propusta koji može da izazove opasne posledice.