ЗА МАЊИ РИЗИК ПО СРПСКУ ТРПЕЗУ: Уз Савет за безбедност хране коначно ћемо знати ШТА ЈЕДЕМО
Ускоро се оснива Савет за безбедност хране у Србији.
Иако се већ неколико година говорило о оснивању специјалног органа који ће контролисати квалитет хране коју једемо, сада ће коначно та идеје бити претворена у реалност. До краја године најављено је оснивање Савета за безбедност хране у Србији, чиме ће се коначно заштити потрошачи у Србији. У рад овог савета укључиће се научне институције, факултети и организације потрошача.
ДОБРА ВЕСТ ЗА СРПСКУ ПРИВРЕДУ! Шта нам све доноси градња новог ауто- пута Сурчин-Београд
Савет ће пружати стручну помоћ и давати мишљења о законима и мерама које се предузимају. Ово стручно тело се оснива по основу Закона о безбедности хране из 2009. године, којим је регулисано да интерес потрошача мора да се обезбеди до највишег нивоа заштите. Једно од његових најбитнијих начела је начело транспарентности, што значи да уколико постоји основана сумња да би храна или храна за животиње могла представљати ризик по здравље људи или животиња, Министарство пољопривреде и Министарство здравља дужни су да обавесте јавност о природи ризика по здравље. Зато је, оцењују стручњаци, веома битно да се оснује стручни савет за процену ризика у области безбедности хране.
ШОКАНТНА ИСПОВЕСТ ДЕВОЈКЕ КОЈА ЈЕ РАДИЛА КОД КИНЕЗА: Нема седења, нема телефона, нема цигаре!
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић је изјавио да ће бити донесени и нови закони о безбедности хране и да је савет посебно битан како би се они успешно примењивали.
Међутим, није објашњено како ће тачно савет и закон штитити потрошаче. Из уније потрошача упозоравају да није довољно само донети нови закон, већ и јасно одредити конкретне мере ако би се он спроводио у пракси. Вера Вида, председница Центра потрошача Србије ЦЕПС, поводом тог питања је изјавила: - Формирање савета за процену ризика безбедности хране, ипак, није оно што очекују потрошачи јер ће национални савет пре свега бити место где ће се размењивати научна мишљења и савети везни за безбедност хране. Помало сам скептик, имајући искуство везано за Национални савет за заштиту потрошача, који је формиран 2012. године, као и да још није формиран други после доношења новог закона.
Стручњаци и пољопривредници истичу да велики проблем представља то што у Србији никако да заживи независна контрола квалитета пољопривредних и прехрамбених производа, иако за то постоји одговарајући законски оквир.
Организације потрошача упозоравају да се стање безбедности хране драстично погоршало када је дошло до промене прописа у контроли намирница. На пример, као резулат тога надлежност ветеринарске инспекције пренета је на произвођаче, на кланичаре, млекаре, а пољопривредне на пекаре, кондиторе...
ВОЈНИ РОК У СРБИЈИ: Нови систем од децембра, ево КОЛИКО ће трајати служење!
Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача је изјавио да је овакав систем контроле неодржив за наше прилике и додао да "резултати наших ранијих испитивања производа који се продају, на пример, као брза храна били су поражавајући". Чињеница је да надлежне инспекције нису у ситуацији да свакодневно контролишу све продавнице хране, од великих до СТР, и производне погоне. А понекад је довољан и тренутак непажње па да дође до пропуста који може да изазове опасне последице.