Ana Brnabić u Londonu: Novi razgovori o regionalnim projektima i digitalizaciji
Sastanak i sa britanskom premijerkom Terezom Mej
Predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić učestvovaće na Investicionom samitu Zapadnog Balkana koji sutra u Londonu organizuje Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Pročitajte i:
Samit će otvoriti predsednik EBRD-a Suma Čakrabarti i Bojko Borisov, premijer Bugarske, koja predsedava Savetu Evropske unije. Skupu će prisustvovati predsednici vlada regiona Zapadnog Balkana, ministri, vodeći privrednici i investitori, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima. Premijerka Brnabić učestvovaće na panelu premijera na kojem će govoriti o prioritetima Srbije, viziji i značaju regionalne saradnje, kao i značajnim regionalnim projektima.
Ona će, takođe, predstaviti mogućnosti i povoljnosti ulaganja u Srbiji.
Brnabić će govoriti i na panelu o povezivanju u regionu, o digitalnoj agendi za region Zapadnog Balkana. Tokom boravka u Londonu, planiran je susret premijerke Brnabić sa predsednikom EBRD-a Čakrabartijem, kao i sa v.d. pomoćnikom državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Metjuom Palmerom. Ona će, takođe, prisustvovati prijemu koji će za predsednike vlada regiona Zapadnog Balkana organizovati britanska premijerka Tereza Mej.
Prvi Investicioni samit zemalja Zapadnog Balkana, održan je u februaru 2014.
EBRD je tada u zaključcima navela da će se ovakvi skupovi organizovati svake dve godine i da će njihova tri osnovna cilja ostati uvek ista: promovisanje regiona kao investicione destinacije, doprinos stabilnosti u regionu kroz jačanje regionalne saradnje i unapređenje agende za povezivanje.
Ovogodišnji samit nastaviće takav rad, posebno u promovisanju projekata u oblastima saobraćaja i energije, kao ključnih regionalnih "uskih grla".
Pošto za regionalnu integraciju nije važna samo fizička infrastruktura, diskutovaće se i o načinima da se unapredi plan za dalje "meko povezivanje".
Ključni elementi toga biće stvaranje jedinstvenog investicionog prostora koji uključuje harmonizaciju zakonodavstva, uklanjanje netarifnih prepreka, poboljšanje vertikalnih i horizontalnih veza tržišta kapitala, jačanje poslovnog okruženja u regionu i olakšavanje stranih investicija.