Ана Брнабић у Лондону: Нови разговори о регионалним пројектима и дигитализацији
Састанак и са британском премијерком Терезом Меј
Председница Владе Србије, Ана Брнабић учествоваће на Инвестиционом самиту Западног Балкана који сутра у Лондону организује Европска банка за обнову и развој (ЕБРД).
Прочитајте и:
Самит ће отворити председник ЕБРД-а Сума Чакрабарти и Бојко Борисов, премијер Бугарске, која председава Савету Европске уније. Скупу ће присуствовати председници влада региона Западног Балкана, министри, водећи привредници и инвеститори, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима. Премијерка Брнабић учествоваће на панелу премијера на којем ће говорити о приоритетима Србије, визији и значају регионалне сарадње, као и значајним регионалним пројектима.
Она ће, такође, представити могућности и повољности улагања у Србији.
Брнабић ће говорити и на панелу о повезивању у региону, о дигиталној агенди за регион Западног Балкана. Током боравка у Лондону, планиран је сусрет премијерке Брнабић са председником ЕБРД-а Чакрабартијем, као и са в.д. помоћником државног секретара САД за Европу и Евроазију Метјуом Палмером. Она ће, такође, присуствовати пријему који ће за председнике влада региона Западног Балкана организовати британска премијерка Тереза Меј.
Први Инвестициони самит земаља Западног Балкана, одржан је у фебруару 2014.
ЕБРД је тада у закључцима навела да ће се овакви скупови организовати сваке две године и да ће њихова три основна циља остати увек иста: промовисање региона као инвестиционе дестинације, допринос стабилности у региону кроз јачање регионалне сарадње и унапређење агенде за повезивање.
Овогодишњи самит наставиће такав рад, посебно у промовисању пројеката у областима саобраћаја и енергије, као кључних регионалних "уских грла".
Пошто за регионалну интеграцију није важна само физичка инфраструктура, дискутоваће се и о начинима да се унапреди план за даље "меко повезивање".
Кључни елементи тога биће стварање јединственог инвестиционог простора који укључује хармонизацију законодавства, уклањање нетарифних препрека, побољшање вертикалних и хоризонталних веза тржишта капитала, јачање пословног окружења у региону и олакшавање страних инвестиција.