BORBA ZA SPAS dovela ih je do partnerstva: Kako je nafta POMIRILA Rusiju i Saudijsku Arabiju?
Ove dve zemlje zajedno proizvode oko četvrtinu svetske nafte
Saudijska Arabija i Rusija imaju veoma malo zajedničkog, osim nafte, koja ih je od sukoba dovela do partnerstva.
Ova dva najveća proizvođača su se godinama sukobili oko politike Bliskog istoka i poziciju na tržištu energetike, međutim, očajnička borba za spas cena nafte dovela ih je do partnerstva.
ISTORIJSKA POSETA: Saudijski kralj DOPUTOVAO po oružje u Rusiju (FOTO)
Ruski državni mediji su prenuli da je tema razgovora bolja "bilateralna saradnja u trgovinskoj, ekonomskoj, investicionoj, kulturnoj i humanitarnoj oblasti".
Međutim, fokus je svakako na nafti. Rusija i Saudijska Arabija često su se takmičili oko dominacije na energetskom tržištu kao i za mesto glavnog dobavljača u Kini, koja je glavni uvoznik sa ogromnim apetitom za sirovu naftu.
Ove dve zemlje zajedno proizvode oko četvrtinu svetske nafte, a prošle godine su dogovorili sporazum kojim bi se eliminisao globalno snabdevanje, delom izazvano brzim porastom američke proizvodnje.
To je pomoglo stabilizaciji tržišta, ali cilj i dalje nije u potpunosti postignut.
Sporazum je već jednom produžen i nastavljen do marta 2018. godine. Sada se pričalo o još jednom nastavku - moguće do kraja 2018. godine.
- Sigurno ćemo razgovarati o tome - navodi se u saopštenju ruske državne novinske agencije Tass.
Rusija će povećati izvoz prirodnog gasa zapadnoj Evropi i Pacifičkom regionu
Ćutao 16 godina! Putin otkrio JEZIVU TAJNU Severne Koreje: Sada imamo to što imamo
Međutim, iza ovog sporazuma stoji i teška politička pozadina. Saudijska Arabija i Rusija podržale su različite strane u ratu u Siriji. Rusija je blizu Irana, žestokog protivnika Saudijske Arabije uprkos njihovom statusu članova OPEK-a.
Sa druge strane, Saudijska Arabija pokušava da izgradi bliske odnose sa predsednikom SAD Donaldom Trampom i njegovom administracijom, dok je SAD sankcionisala Rusiju zbog njenog učešća u krizi u Ukrajini.
Međutim, analitičari tvrde da će kralj Salaman i Putin pokušati da ostave te razlike iza sebe jer obe zemlje imaju isti cilj kada je reč o tržištu nafte.
Ono što ide u prilog tome jesu sve veće investicije Saudijske Arabije u Rusiju, pa se očekuje da će one premašiti milijardu dolara nakon posete. Međutim, i to treba gledati sa dozom opreza, jer kako navode, Saudijska Arabija je u 2015. godini obećala 10 milijardi dolara ulaganje u Rusiju, ali dve godine ništa nije uloženo.
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je da obe strane planiraju da pokrenu fond od milijardu dolara za ulaganje u energetske projekte, međutim, više detalja nije otkrio.
Ono što je takođe jedna od važnijih tema razgovora jeste i odbrana.
RT annalecta: Saudi Arabia king's golden escalator stairs got stuck coming out of his airplane into Moscow in Russ… pic.twitter.com/N9H0QRHbTv— (((T W))) (@timgw37) October 5, 2017
Saudijska Arabija je jedna od najvećih potrošača na svetu. Izdvojila je 191 milijardi riiala (51 milijardi dolara) ili 21 odsto budžeta za 2017. godinu za vojnu potrošnju.
- Moskva je zainteresovana za prodaji oružja Saudijskoj Arabiji, ali čini se da Rijad nije spreman da ide tako daleko - istakao ekspert Ruskog saveta za međunarodne poslove Juri Barmin.
Arapi su najviše trgovali sa Sjedinjenim Američkim Državama, međutim, oni tvrde da su spremni da menjaju strateška partnerstva, jer im je na prvom mestu korist njihovih građana.