БОРБА ЗА СПАС довела их је до партнерства: Како је нафта ПОМИРИЛА Русију и Саудијску Арабију?
Ове две земље заједно производе око четвртину светске нафте
Саудијска Арабија и Русија имају веома мало заједничког, осим нафте, која их је од сукоба довела до партнерства.
Ова два највећа произвођача су се годинама сукобили око политике Блиског истока и позицију на тржишту енергетике, међутим, очајничка борба за спас цена нафте довела их је до партнерства.
ПОВЕРЉИВ разговор Путина и саудијског краља: Историјска посета од које се ОЧЕКУЈЕ МНОГО (ФОТО/ВИДЕО)
ИСТОРИЈСКА ПОСЕТА: Саудијски краљ ДОПУТОВАО по оружје у Русију (ФОТО)
Руски државни медији су пренули да је тема разговора боља "билатерална сарадња у трговинској, економској, инвестиционој, културној и хуманитарној области".
Међутим, фокус је свакако на нафти. Русија и Саудијска Арабија често су се такмичили око доминације на енергетском тржишту као и за место главног добављача у Кини, која је главни увозник са огромним апетитом за сирову нафту.
Ове две земље заједно производе око четвртину светске нафте, а прошле године су договорили споразум којим би се елиминисао глобално снабдевање, делом изазвано брзим порастом америчке производње.
То је помогло стабилизацији тржишта, али циљ и даље није у потпуности постигнут.
Споразум је већ једном продужен и настављен до марта 2018. године. Сада се причало о још једном наставку - могуће до краја 2018. године.
- Сигурно ћемо разговарати о томе - наводи се у саопштењу руске државне новинске агенције Tass.
Русија ће повећати извоз природног гаса западној Европи и Пацифичком региону
Ћутао 16 година! Путин открио ЈЕЗИВУ ТАЈНУ Северне Кореје: Сада имамо то што имамо
Међутим, иза овог споразума стоји и тешка политичка позадина. Саудијска Арабија и Русија подржале су различите стране у рату у Сирији. Русија је близу Ирана, жестоког противника Саудијске Арабије упркос њиховом статусу чланова ОПЕК-а.
Са друге стране, Саудијска Арабија покушава да изгради блиске односе са председником САД Доналдом Трампом и његовом администрацијом, док је САД санкционисала Русију због њеног учешћа у кризи у Украјини.
Међутим, аналитичари тврде да ће краљ Саламан и Путин покушати да оставе те разлике иза себе јер обе земље имају исти циљ када је реч о тржишту нафте.
Оно што иде у прилог томе јесу све веће инвестиције Саудијске Арабије у Русију, па се очекује да ће оне премашити милијарду долара након посете. Међутим, и то треба гледати са дозом опреза, јер како наводе, Саудијска Арабија је у 2015. години обећала 10 милијарди долара улагање у Русију, али две године ништа није уложено.
Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је да обе стране планирају да покрену фонд од милијарду долара за улагање у енергетске пројекте, међутим, више детаља није открио.
Оно што је такође једна од важнијих тема разговора јесте и одбрана.
РТ annalecta: Сауди Арабиа king's голден есцалатор стаирс гот стуцк цоминг оут оф хис аирплане инто Moscow ин Russ… pic.twitter.com/N9H0QRHbTv— (((Т W))) (@timgw37) Оцтобер 5, 2017
Саудијска Арабија је једна од највећих потрошача на свету. Издвојила је 191 милијарди рииала (51 милијарди долара) или 21 одсто буџета за 2017. годину за војну потрошњу.
- Москва је заинтересована за продаји оружја Саудијској Арабији, али чини се да Ријад није спреман да иде тако далеко - истакао експерт Руског савета за међународне послове Јури Бармин.
Арапи су највише трговали са Сједињеним Америчким Државама, међутим, они тврде да су спремни да мењају стратешка партнерства, јер им је на првом месту корист њихових грађана.