Brnabić ocenila samit u Sofiji: Potvrđeno čelično prijateljstvo Srbije i Kine
Beograd i Peking već ostvarili projekte u vrednosti od pet milijardi dolara
Srbija je na sedmom samitu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope "16 plus 1", koji je danas završen u Sofiji, od ukupno 18 potpisanih dokumenata potpisala tri: komercijalni ugovor za prugu Novi Sad - Subotica, Memorandum za rekonstrukciju pruge Beograd-Niš i Memorandum za izgradnju industrijskog parka za voće i povrće.
Pročitajte i:
Samit u Sofiji je još jednom potvrdio čelično i iskreno prijateljstvo Srbije i Kine, izjavila je premijerka Srbije Ana Brnabić.
- Bilo je fantastično videti na samoj izložbi, koja je održana u okviru samita o svim projektima, u okviru inicijative 16+1, da su najveći i najkonkretniji projekti upravo projekti koje je Srbija imala sa Kinom - rekla je Brnabić obraćajući se novinarima u Sofiji.
Plenarnoj sednici je prethodio poslovni forum koji je okupio više od 250 kineskih kompanija i oko 700 poslovnih ljudi iz centralne i istočne Evrope.
Srbija je sa Kinom već ostvarila projekte u vrednosti od pet milijardi dolara.
Branbić je podsetila da je s kineskim premijerom Lijem Kećijangom obišla neke od tih zajedničkih projekata, poput mosta Zemun-Borča i pruge Beograd-Budimpešta, te je naglasila da joj je izuzetno drago "da smo ovim samitom u potpunosti zatvorili finansijsku konstrukciju i izvođenje za celu deonicu u Srbiji".
Navodeći da je pre samita već počela izgradnja deonice Beograd-Stara Pazova i Stara Pazova-Novi Sad, Brnabić je rekla da sada počinje izgradnja deonice Novi Sad-Subotica, odnosno Kelebija.
- Videli smo energetske projekte sa Šangaj elektrikom i videli smo sa Huaveijem projekte pametnog transporata, tako da je mnogo projekata koje Srbija i Kina imaju - ukazala je premijerka.
Ona je dodala da je centralna tema samita bila kako sarađuje EU sa Kinom.
Kako je objasnila, cilj inicijative 16+1 nije da se razdvajaju "neke zemlje članice EU i zemlje kao što je Srbija, koje žele da postanu članice EU, već da se dodatno spajaju" i da može da ima "sinergetski efekat između Kine i EU".
- Zato su i predstavnici EU bili pozvani kao posmatrači na ovom samitu, ali i predstavnici međunarodnih i evropskih finansijskih institucija. Mislim da je to ono što je Srbija uvek i govorila, a to je da ova inicijativa može samo da doprinese snazi i većem ekonomskom razvoju i Srbije i ostalih zemalja koje su članice EU - poručila je Brnabić.
Tokom samita je potpisano 18 dokumenata uključući i zajedničku deklaraciju o unapređenu saradnje na području onlajn trgovine i međubankarske saradnje.