Брнабић оценила самит у Софији: Потврђено челично пријатељство Србије и Кине
Београд и Пекинг већ остварили пројекте у вредности од пет милијарди долара
Србија је на седмом самиту Кине и земаља централне и источне Европе "16 плус 1", који је данас завршен у Софији, од укупно 18 потписаних докумената потписала три: комерцијални уговор за пругу Нови Сад - Суботица, Меморандум за реконструкцију пруге Београд-Ниш и Меморандум за изградњу индустријског парка за воће и поврће.
Прочитајте и:
Самит у Софији је још једном потврдио челично и искрено пријатељство Србије и Кине, изјавила је премијерка Србије Ана Брнабић.
- Било је фантастично видети на самој изложби, која је одржана у оквиру самита о свим пројектима, у оквиру иницијативе 16 1, да су највећи и најконкретнији пројекти управо пројекти које је Србија имала са Кином - рекла је Брнабић обраћајући се новинарима у Софији.
Пленарној седници је претходио пословни форум који је окупио више од 250 кинеских компанија и око 700 пословних људи из централне и источне Европе.
Србија је са Кином већ остварила пројекте у вредности од пет милијарди долара.
Бранбић је подсетила да је с кинеским премијером Лијем Кећијангом обишла неке од тих заједничких пројеката, попут моста Земун-Борча и пруге Београд-Будимпешта, те је нагласила да јој је изузетно драго "да смо овим самитом у потпуности затворили финансијску конструкцију и извођење за целу деоницу у Србији".
Наводећи да је пре самита већ почела изградња деонице Београд-Стара Пазова и Стара Пазова-Нови Сад, Брнабић је рекла да сада почиње изградња деонице Нови Сад-Суботица, односно Келебија.
- Видели смо енергетске пројекте са Шангај електриком и видели смо са Хуавеијем пројекте паметног транспората, тако да је много пројеката које Србија и Кина имају - указала је премијерка.
Она је додала да је централна тема самита била како сарађује ЕУ са Кином.
Како је објаснила, циљ иницијативе 16 1 није да се раздвајају "неке земље чланице ЕУ и земље као што је Србија, које желе да постану чланице ЕУ, већ да се додатно спајају" и да може да има "синергетски ефекат између Кине и ЕУ".
- Зато су и представници ЕУ били позвани као посматрачи на овом самиту, али и представници међународних и европских финансијских институција. Мислим да је то оно што је Србија увек и говорила, а то је да ова иницијатива може само да допринесе снази и већем економском развоју и Србије и осталих земаља које су чланице ЕУ - поручила је Брнабић.
Током самита је потписано 18 докумената укључући и заједничку декларацију о унапређену сарадње на подручју онлајн трговине и међубанкарске сарадње.