Da li naši građani kupuju čuvene "KUĆE ZA EVRO"? Evo kako možete postati VLASNIK jedne od njih
Kuće za evro u Italiji se prodaju već 12 godina.
U vreme ekonomske krize u Grčkoj primamljivo su zvučali oglasi za prodaju stanova i kuća. U našim agencijama za promet nekretnina otkrivaju da li su zaista za građane Srbije nekretnine u inostranstvu tako povoljne.
JUG SRBIJE LEŽI NA ZLATU Istraživačka firma potvrdila, OVAJ DEO naše zemlje bogat je plemenitim metalima
"AMERIČKI SAN U NORDIJSKIM ZEMLJAMA" Najmlađa premijerka na svetu ima novu poruku
Nisu SLUTILI da će postati MILIJARDERI: Otišli su sa Balkana u Ameriku i prodali im proizvod za kojim su "poludeli" (FOTO/VIDEO)
Kuće za evro u Italiji se prodaju već 12 godina. Napušteni objekti prodaju se po simboličnoj ceni kako bi se oživela manja mesta.
- Najviše je kupaca iz Engleske i Nemačke sa namerom da penzionerske dane provode na sunčanom Apeninskom poluostrvu. Međutim, danas nisu retki slučajevi da se nekretnina kupuje kako bi se obnovljena rentirala i bila izvor prihoda. Osnovni uslov za prodaju nekretnine za jedan evro je da kupac mora da je rekonstruiše u periodu od šest meseci do tri godine. U proseku obnova košta oko 30.000 evra - kaže Marinela Ražnatović.
Za mlade koji žele da žive u malim mestima obezbeđuju se i subvencije iz evropskih fondova i dosadašnja iskustva su pozitivna. Jedino na šta imaju primedbu oni koji su za evro postali vlasnici nekretnine jeste to što je administracija spora, pa se dugo čeka da počne obnova.
U našim agencijama koje se bave prodajom nekretnina kažu da im nije poznato da li među kupcima ima srpskih državljana. U Italiji, ističu, postoji pravilo, da vlasnik nekretnine može biti samo neko ko je iz države članice Evropske unije ili ima boravišnu dozvolu, ili firmu u ovoj državi.
Sa druge strane, naši građani iz godine u godinu kupuju sve više nekretnina u Grčkoj. Uslovi su isti kao za državljane bilo koje druge zemlje. Najviše se kupuju stanovi na Halkidikiju.
- Uglavnom su to apartmani, ali i mezonetice – male kuće sa dvorištem na dva ili tri sprata, različite kvadrature i različitog koncepta jer su one obično u kompleksima - objašnjava Nikola Nedeljković iz predstavništva "Greko doma Srbije".
Raste interesovanje i za stanove u Solunu, gde kvadratni metar košta od 800 do 900 evra.
- Prvi tip je taj koji kupuje samo za sebe, to su njihove kuće, njihovi stanovi i oni ne žele da ih izdaju, ali ima i onih koji to vide kao investiciju, sada su jeftiniji, a zabudućnost su dobra investicija i u međuvremenu ih izdaju - navodi Nedeljković.
Grčke vlasti pokrenule su kampanju za naseljavanje ostrva, na kojima živi od 20 do 40 ljudi. Nude se kuća, obradiva zemlja i 500 evra mesečno tokom prve tri godine. Odnedavno i stare kuće u Švajcarskoj mogu se kupiti za jedan švajcarski franak, piše Nataša Bošković.
EKONOMSKE POSLEDICE Bregzita već se osećaju: Više od TRI MILIONA Evropljana zatražilo da ostane na Ostrvu!
DOK NEKIMA NE SMRKNE, DRUGIMA NE SVANE: Evo koje kompanije najviše profitiraju na kineskom koronavirusu
AZIJSKE BERZE POČELE DA RASTU: Investitori se nadaju novim kineskim podsticajima
Vršnjaci su je zadirkivali zato što je "štreber", profesori joj govorili da je UPROPASTILA život, a ona je sada MILIONERKA