DOBRE VESTI OBRADOVAĆE VOĆARE I POVRTARE: Za sve proizvođače iz Srbije posebne povlastice u narednih pet godina
Dobra vest stigla je za sve proizvođače iz Srbije i sa Zapadnog Balkana.
Proizvođači i izvoznici voća i povrća iz Srbije i drugih ekonomija Zapadnog Balkana i u narednih pet godina svoju robu prodavaće bez carina kupcima u Evropskoj uniji, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).
DOBRA VEST ZA SVE LJUBITELJE SRPSKIH PLANINA: Urbanistički plan već spreman, čeka ih potpuno novi izgled
STEŽE SE OBRUČ OKO VELIKE BRITANIJE: Tradicionalni saveznik im okrenuo leđa, uvedene restrikcije za sve putnike
ŠUMADIJSKI CRVENI ZMAJ JOŠ UVEK NIJE PRODAT: Vlasnik za "skalu 55" staru 12 godina traži PAPRENU CENU
Odluka Evropske unije o Autonomnim trgovinskim merama (ATM) kojom se do kraja 2025. produžavaju dosadašnje trgovinske povlastice za izvoz proizvoda koji nisu obuhvaćeni Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SPP), odnosno za koje je SPP nepovoljniji, objavljena je u Službenom glasniku EU i stupila je na snagu.
Odluku, koja se obnavlja svakih pet godina, na predlog Evropske komisije, doneo je Evropski parlament i potvrdio Savet EU.
Predsednik PKS i Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana Marko Čadež rekao je da je povoljniji trgovinski režim, za čije se produženje u komunikaciji sa institucijama u Briselu zalagala i zajednička privredna komora regiona, posebno važan za mala i srednja preduzeća – proizvođače i izvoznike voća i povrća od svežih jabuka i šljiva do kukuruza šećerca.
- Ušteda od nekoliko desetina miliona evra na carinama daje im prednost u odnosu na konkurenciju, mogućnost za veći izvoz i zaradu i bolje pozicioniranje na velikom tržištu Evropske unije - izjavio je Čadež.
Osim jabuka, šljiva i kukuruza šećerca, bez carinskog opterećenja, i u narednih pet godina, sa Zapadnog Balkana u EU izvoziće se krompir, tikvice, pečurke, grožđe, kajsije, višnje, trešnje, nektarine, breskve, jagode, orašasti proizvodi, dinje i razni agrumi.
Po ATM i proizvođačima vina iz regiona produžava se mogućnost za izvoz dodatnih 30.000 hektolitara godišnje, nakon što iskoriste kvote koje je EU odobrila zapadnobalkanskim ekonomijama pojedinačno, po bilateralnim sporazumima.