ДОБРЕ ВЕСТИ ОБРАДОВАЋЕ ВОЋАРЕ И ПОВРТАРЕ: За све произвођаче из Србије посебне повластице у наредних пет година
Добра вест стигла је за све произвођаче из Србије и са Западног Балкана.
Произвођачи и извозници воћа и поврћа из Србије и других економија Западног Балкана и у наредних пет година своју робу продаваће без царина купцима у Европској унији, саопштила је Привредна комора Србије (ПКС).
ДОБРА ВЕСТ ЗА СВЕ ЉУБИТЕЉЕ СРПСКИХ ПЛАНИНА: Урбанистички план већ спреман, чека их потпуно нови изглед
СТЕЖЕ СЕ ОБРУЧ ОКО ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ: Традиционални савезник им окренуо леђа, уведене рестрикције за све путнике
ШУМАДИЈСКИ ЦРВЕНИ ЗМАЈ ЈОШ УВЕК НИЈЕ ПРОДАТ: Власник за "скалу 55" стару 12 година тражи ПАПРЕНУ ЦЕНУ
Одлука Европске уније о Аутономним трговинским мерама (АТМ) којом се до краја 2025. продужавају досадашње трговинске повластице за извоз производа који нису обухваћени Споразумом о стабилизацији и придруживању (SPP), односно за које је SPP неповољнији, објављена је у Службеном гласнику ЕУ и ступила је на снагу.
Одлуку, која се обнавља сваких пет година, на предлог Европске комисије, донео је Европски парламент и потврдио Савет ЕУ.
Председник ПКС и Коморског инвестиционог форума Западног Балкана Марко Чадеж рекао је да је повољнији трговински режим, за чије се продужење у комуникацији са институцијама у Бриселу залагала и заједничка привредна комора региона, посебно важан за мала и средња предузећа – произвођаче и извознике воћа и поврћа од свежих јабука и шљива до кукуруза шећерца.
- Уштеда од неколико десетина милиона евра на царинама даје им предност у односу на конкуренцију, могућност за већи извоз и зараду и боље позиционирање на великом тржишту Европске уније - изјавио је Чадеж.
Осим јабука, шљива и кукуруза шећерца, без царинског оптерећења, и у наредних пет година, са Западног Балкана у ЕУ извозиће се кромпир, тиквице, печурке, грожђе, кајсије, вишње, трешње, нектарине, брескве, јагоде, орашасти производи, диње и разни агруми.
По АТМ и произвођачима вина из региона продужава се могућност за извоз додатних 30.000 хектолитара годишње, након што искористе квоте које је ЕУ одобрила западнобалканским економијама појединачно, по билатералним споразумима.