EU POVEĆALA KVOTE ZA UVOZ ČELIKA: Srpska čeličana sada je dobila mogućnost da poveća izvoz!
Uvećana kvota od pet odsto ne odnosi samo na našu zemlju nego na sve zemlje van Evropske unije.
Kvote za uvoz čelika u Evropsku uniju uvećane su od 1. jula za 5 odsto. To znači da se ove nove, veće tarife odnose i na izvoz čelika iz Železare u Smederevu. Srpska čeličana sada je praktično dobila mogućnost da poveća izvoz - koliko tačno teško je precizirati, jer se uvećana kvota od pet odsto ne odnosi samo na našu zemlju nego na sve zemlje van Evropske unije.
Ovo povećanje je, naime, zacrtano zaštitnim merama koje je Evropska komisija uvela 2. februara 2019. godine. Tada je predviđena postepena liberalizacija kvota koje su značile da su sve treće zemlje, uključujući i Srbiju, do kraja juna ove godine mogle da izvezu ukupno 3,3 miliona tona čelika. Prvo povećanje kvota je nastupilo pre tri dana, a drugo sledi 1. jula 2020.
LISTA NAJMOĆNIJIH PASOŠA: Japan i Singapur u vrhu, Avganistan na začelju. Evo gde se nalazi Srbija
OBEĆANA ZEMLJA ILI PUKO PREŽIVLJAVANJE? Spisak poslova koje Srbi najviše rade u Beču, a da li od zarade mogu da žive?
Klimatske promene donose nevolje: Do 2030. godine 80 MILIONA LJUDI OSTAĆE BEZ POSLA!
- EU je ubedljivo najveći trgovinski partner Srbije i svakako ne želi da destabilizuje srpsko tržište i da negativno utiče na ekonomsku integraciju između Srbije i EU. Zbog toga imamo klauzulu o reviziji ovih mera, a treba napomenuti da su kvote za uvoz čelika u EU od 1. jula već uvećane za 5 odsto. Inače, u propisima kojima se uvode konačne zaštitne mere za čelik, EK se obavezala da će do 1. jula 2019. godine započeti reviziju mera koje se odnose na uvoz proizvoda od čelika na tržište EU - rekli su u Evropskoj Komisiji.
Komisija je 17. maja počela sa revizijom da bi utvrdila da li su se okolnosti promenile od uvođenja mera 2. februara 2019. godine i da li te promene opravdavaju prilagođavanje postojećih mera. Međutim, kako navode iz EK, revizija ne dovodi u pitanje potrebu za merama.
- Kao preferencijalni trgovinski partner, Srbija će imati mogućnost da održi konsultacije sa Komisijom nakon objavljivanja nalaza, što je postupak isti kao i u prethodnoj istrazi. Ovo će se odvijati tokom leta - kažu iz EK.
Zainteresovane strane su već imale vremena da dostave svoje komentare i iz Evropske komisije nameravaju da završe svoju istragu najkasnije do 30. septembra 2019. s ciljem da se sve potrebne promene izvrše pre nego što se nova kvartalna kvota primeni 1. oktobra 2019. godine.
- Revizijom će, takođe, biti pažljivo razmotrena situacija na Zapadnom Balkanu i ispitano kako mere utiču na ove zemlje. Onda bi se, na osnovu toga, odlučilo o odgovarajućem načinu delovanja. U svakom slučaju, kakva god da bude odluka ona neće narušiti delotvornost mera i osiguraće nediskriminaciju - kažu iz Evropske komisije.
Dodaju da u ovoj fazi istrage službe Komisije još uvek analiziraju brojne komentare koje su dobile od zainteresovanih strana, uključujući vlade i kompanije sa Zapadnog Balkana, i još nisu postigle nikakav konačni zaključak.
Prema globalnoj kvoti koja važi od februara, sve "treće zemlje" do kraja juna mogle su da izvezu u EU samo 3,3 miliona tona čelika, odnosno proizvoda od čelika. Podaci Evrofera pokazali su da su samo u prva tri meseca od uvođenja ograničenja treće zemlje izvezle u EU 2,2 miliona tona čelika, od čega najviše Turska.
NEVEROVATAN OGLAS ZA POSAO! Nude vam platu od 25.000 evra, a treba samo da se brinete o OVCAMA! Evo spiska zaduženja (VIDEO)
Novina u Novom Sadu: Ode plata ili penzija ako ne počistite za psom
Premijerka Srbije Ana Brnabić ukazala je u međuvremenu da kvote Evropske komisije za uvoz čelika u EU značajno opterećuju rad smederevske Železare i da se nada povećanju tih kvota.
Mere u vidu kvota na uvoz uvedene su u februaru ove godine, a odnose se na 26 kategorija prozvoda od čelika poreklom iz zemalja izvan EU, uključujući i Srbiju. Na proizvođače čelika u Srbiji odnose se kvote za tri kategorije proizvoda: toplovaljani limovi i trake, hladnovaljani limovi i prozvodi od belog lima.
U ovom gradu se na posao ĐUBRETARA čeka punih SEDAM GODINA, a evo i zbog čega (VIDEO)