Evri sa Evropom juani sa Kinom, a gde će dolar?
Vlada u Moskvi želi da se trgovinska razmena što više obračunava u nacionalnim valutama. Rusi na svojim deviznim računima imaju 87 milijardi zelenih novčanica
Ruska vlada je demantovala glasine da se sprema ukidanje dolarskih računa u bankama i zabrana korišćenja američke valute na teritoriji Ruske Federacije. Tačno je da finansijsko-ekonomski blok vlade razmatra kako da se smanji zavisnost od američkog dolara u trgovinskoj razmeri, ali zabrana neće biti.
Rezervacije za zimovanja uveliko su u toku: Pogledajte cene najatraktivnijih destinacija
Ali, razmišlja se o stimulisanju plaćanja u nacionalnim valutama. Pres služba ruske vlade saopštava da je strateški zadatak da se što više trgovinska razmena obračunava u nacionalnim valutama.
Zapadni mediji su izveštavali da kroz desetak dana predsednik ruske vlade Dmitrij Medvedev može da predloži projekt zakona "dedolarizacije ruske ekonomije", što znači da bi se trgovina sa Kinom obavljala u juanima, sa zemljama EU u evrima, dok bi se sa bivšim sovjetskim republikama trgovalo u rubljama.
Cena nafte NAGLO SKOČILA u poslednja 24 sata, razlog može biti SAMO JEDAN
U Rusiji je evro sve traženiji pa su ovdašnje banke od početka 2018. kupile u inostranstvu 7,2 milijarde evra. Analitičar Rajfajzen banke Stanislav Murašov objašnjava da je povećani interes za evrima plod najave novih američkih sankcija.
Sredinom septembra predsednik VTB banke Andrej Kostin izjavio je da ako SAD zabrane ruskim državnim bankama da obračune vode u dolarima, banke će biti prisiljene da dolarske depozite građana konvertuju u rublje. Međutim, vrlo brzo Kostina su demantovali predsednica Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina i predsednik Zberbanke German Gref.
Jesen je idealno vreme za kupovinu: Pogledajte koliko koštaju popularne ŠOPING TURE
Posle Kostinove izjave mnogi građani Rusije su počeli da podižu svoju dolarsku štednju. Samo u avgustu sa deviznih računa u Rusiji je podignuta milijarda i po zelenih novčanica. Inače, Rusi na svojim deviznim računima imaju 87 milijardi dolara.
Da bi se izbegla panika, predsednica Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina često ističe da su devizni ulozi građana bezbedni i mogu da ih koriste u bilo kojoj valuti.
Sredinom septembra predsednik Evrokomisije Žan-Klod Junker je kazao pred Evropskim parlamentom da bi na američki trgovinski rat trebalo odgovoriti lišavanjem dolara svojstva glavne svetske valute. Junker smatra da prvo treba krenuti sa otkazivanjem da se cene nafte izračunavaju u dolarima i da Evropa to treba da čini u evrima. Po rečima Junkera Evropa plaća 80 odsto svog uvoza energenata u dolarima, što je oko trista milijardi evra godišnje, iako na ukupni uvoz energenata u Evropu iz Amerike dolazi samo dva odsto.
Junker je obećao da će do kraja godine evropskim uvoznicima energenata predložiti privlačnu formulu kako bi se nafta i gas kupovali za evre.
Eksperti kažu da će vlade Nemačke, Francuske i Italije uvek naći način da ubede privatne kompanije da pređu na obračunavanje cena energenata u evrima. To znači da će i Rusija kao veliki izvoznik energenata u Evropu za "crno zlato" i "plavo gorivo" dobijati evre.
Predsednik Rusije Vladimir Putin u sredu je komentarisao novi skok cena nafte, povezavši ga sa političkim faktorima. Uz to, imao je poruku i za američkog kolegu.
- Imali smo vrlo dobar sastanak s predsednikom Trampom u Helsinkiju. Međutim, da smo pokrenuli pitanja o kojima sada govorimo, rekao bih mu: "Donalde, morate da pogledate u ogledalo ako želite da pronađete onoga ko je odgovoran za rastuće cene nafte", - rekao je Putin.ž