Еври са Европом јуани са Кином, а где ће долар?
Влада у Москви жели да се трговинска размена што више обрачунава у националним валутама. Руси на својим девизним рачунима имају 87 милијарди зелених новчаница
Руска влада је демантовала гласине да се спрема укидање доларских рачуна у банкама и забрана коришћења америчке валуте на територији Руске Федерације. Тачно је да финансијско-економски блок владе разматра како да се смањи зависност од америчког долара у трговинској размери, али забрана неће бити.
Резервације за зимовања увелико су у току: Погледајте цене најатрактивнијих дестинација
Али, размишља се о стимулисању плаћања у националним валутама. Прес служба руске владе саопштава да је стратешки задатак да се што више трговинска размена обрачунава у националним валутама.
Западни медији су извештавали да кроз десетак дана председник руске владе Дмитриј Медведев може да предложи пројект закона "дедоларизације руске економије", што значи да би се трговина са Кином обављала у јуанима, са земљама ЕУ у еврима, док би се са бившим совјетским републикама трговало у рубљама.
Цена нафте НАГЛО СКОЧИЛА у последња 24 сата, разлог може бити САМО ЈЕДАН
У Русији је евро све траженији па су овдашње банке од почетка 2018. купиле у иностранству 7,2 милијарде евра. Аналитичар Рајфајзен банке Станислав Мурашов објашњава да је повећани интерес за еврима плод најаве нових америчких санкција.
Средином септембра председник ВТБ банке Андреј Костин изјавио је да ако САД забране руским државним банкама да обрачуне воде у доларима, банке ће бити присиљене да доларске депозите грађана конвертују у рубље. Међутим, врло брзо Костина су демантовали председница Централне банке Русије Елвира Набиулина и председник Збербанке Герман Греф.
Јесен је идеално време за куповину: Погледајте колико коштају популарне ШОПИНГ ТУРЕ
После Костинове изјаве многи грађани Русије су почели да подижу своју доларску штедњу. Само у августу са девизних рачуна у Русији је подигнута милијарда и по зелених новчаница. Иначе, Руси на својим девизним рачунима имају 87 милијарди долара.
Да би се избегла паника, председница Централне банке Русије Елвира Набиулина често истиче да су девизни улози грађана безбедни и могу да их користе у било којој валути.
Средином септембра председник Еврокомисије Жан-Клод Јункер је казао пред Европским парламентом да би на амерички трговински рат требало одговорити лишавањем долара својства главне светске валуте. Јункер сматра да прво треба кренути са отказивањем да се цене нафте израчунавају у доларима и да Европа то треба да чини у еврима. По речима Јункера Европа плаћа 80 одсто свог увоза енергената у доларима, што је око триста милијарди евра годишње, иако на укупни увоз енергената у Европу из Америке долази само два одсто.
Јункер је обећао да ће до краја године европским увозницима енергената предложити привлачну формулу како би се нафта и гас куповали за евре.
Експерти кажу да ће владе Немачке, Француске и Италије увек наћи начин да убеде приватне компаније да пређу на обрачунавање цена енергената у еврима. То значи да ће и Русија као велики извозник енергената у Европу за "црно злато" и "плаво гориво" добијати евре.
Председник Русије Владимир Путин у среду је коментарисао нови скок цена нафте, повезавши га са политичким факторима. Уз то, имао је поруку и за америчког колегу.
- Имали смо врло добар састанак с председником Трампом у Хелсинкију. Међутим, да смо покренули питања о којима сада говоримо, рекао бих му: "Доналде, морате да погледате у огледало ако желите да пронађете онога ко је одговоран за растуће цене нафте", - рекао је Путин.ж