KAKO IZGLEDA LETOVANJE U TURSKOJ U DOBA KORONE: Nije potreban test za ulazak, ali postoje stvari koje morate da poštujete
Prilikom ulaska u Tursku, cela procedura je merenje temperature, što traje nekoliko sekundi po osobi.
Građanima Srbije nije potrebna nijedna vrsta testa na koronu da bi ušli u Tursku, a otkako se Bugarska otvorila za tranzitni prevoz, do plaža u Antaliji ili Kušadasiju možete stići i autobusom. Čarter letovi funkcionišu već mesec dana, tako da srpski turisti ne moraju da brinu o putovanju i mogu da planiraju odmor na jednom od svojih omiljenih letovališta.
Kako su objasnili turistički radnici, za Bugarsku važi tranzit, odnosno putnici moraju da napuste ovu zemlju u roku od 24 sata. Prilikom ulaska u Tursku, cela procedura je merenje temperature, što traje nekoliko sekundi po osobi.
Italijani prete da će obustaviti letove: Aviokompanija ne poštuje epidemiološka pravila
Braćo Crnogorci, gde su vam radnici? Potpuni sezonski fijasko: Broj zaposlenih trostruko manji!
Prva SERTIFIKOVANA KORONA FRI PLAŽA! Omiljena je turistima, a ovde virus ne zalazi!
- Kada je reč o avionskom prevozu, putnici tokom leta popunjavaju formulare u kojima navode da li imaju zdravstvene tegobe ili su možda bili nedavno u zemljama koje su na takozvanoj "crvenoj listi" zbog korone. Po sletanju u Tursku, sa tim papirom odlaze na pasošku kontrolu, do koje dolaze kroz koridor sa termo kamerama. Dalje ih dočekuju vodiči sa maskama, koje su svuda obavezne, a na ulasku u većinu objekata preventivno se meri temperatura - navodi turistički vodič Dušan Atanasov.
Haris Đulović, koji radi kao vodič za Tursku već desetak godina, a zadužen je za Kušadasi, smatra da je ova zemlja trenutno odlična opcija za letovanje.
- Turci brzo reagovali i doveli situaciju pod kontrolu. Nošenje maski je obavezno, osim na plaži. Temperatura se meri prilikom ulaska u hotele, restorane, butike, tržne centre, plaže... radi provere. Na svakom ćošku su dezinfekciona sredstva - objašnjava on.
On kaže da je cela situacija ipak uticala na to da dosta hotela u Turskoj ovog leta ostane zatvorena, pa je početkom juna bila jako neobična atmosfera kada se prođe gradom u kome se bukvalno ništa ne dešava - bez turista i gužve, sve je nekako stajalo u mestu.
- Sada su već krenuli da dolaze gosti, kako iz Srbije i BiH, tako i Englezi i Nemci, živnulo je sve. Srpski turisti dolaze i autobusom i avio prevozom - objašnjava Đulović.
Srpski turisti su prethodnih godina već otkrili lepote Turske, koja je postala jedna od omiljenih letnjih destinacija, a turistički radnici kao prednost ove zemlje, uz prelepe plaže, hranu i piće, izdvajaju i istorijske lokacije i brojne fakultativne izlete – Pamukale, Efes, Didim, Sejtan Sofra, akva parkove, hamame, krstarenja...
Apartman u Kušadasiju može da se nađe za 20 do 30 evra, dok se cena "all-inclusive" sedmodnevnog letovanja u Antalijskoj, ali i u Egejskoj regiji, kreće od 500 evra, pa do 3.000 evra u luksuznijim hotelima.
Što se cena hrane tiče, na primer, jedan kebab košta oko 10 lira (oko 140 dinara), dok je pečeno pile 13 lira (180 dinara).
Turska kafa košta oko 8 lira (1 evro), dok je u Turskoj generalno skup alkohol. U kafićima pola litra točenog piva možete dobiti za 20 lira (oko 280 dinara), dok je u prodavnicama cena oko 13 lira (180 dinara).
Ulaz na privatne plaže košta od 30 do 80 lira (od 3,5 do 10 evra) i za to turisti dobijaju ležaljku, suncobran i korišćenje celog kompleksa. Ležaljke na gradskim plažama su od 20 do 40 lira (od 2,5 do 5 evra), mada naš sagovornik tvrdi da možete da se cenkate - "pa kako se ko dogovori".
Prema njegovim rečima, izleti su ove godine malo skuplji u odnosu na prošlu godinu, pa tako do Efesa i Pamukala možete otići za 40 evra. Reč je o celodnevnim izletima i u ovu cenu su uključene sve ulaznice, ručak i vodič na srpskom jeziku.
Ulazak u akva parkove košta 25 evra, krstarenje sa ručkom na brodu oko 15 evra, a ulazak u hamam 10 evra.
Pojedini srpski turisti svedoče putem društvenih mrežada se od aerodroma do hotela poštuje distanca, nose se maske, redovno se održava higijena i vrši dezinfekcija. Stolovi u restoranu su propisno udaljeni, a konobari uslužuju goste odeveni u svu potrebnu zaštitu.
- Iako su ponekad izgledali kao doktori, u onim skafanderima, ipak nam znači to što smo se osećali vrlo bezbedno - prenosili su svoje utiske.
BRISEL U PAKLU KORONE: Trećini restorana i kafića preti katanac!
Vozači, koliko će poskupeti gorivo? Za rezervoar već dajete 500 dinara više, a Srbiji sledi novo poskupljenje
ZBOG KORONE JEZERO TEK SLEDEĆE GODINE: Virus zaustavio izgradnju zelene oaze u mestu Nakovo kod Kikinde
KINEZI OŽIVLJAVAJU TURIZAM: Način na koji to rade je NEOBIČAN
U poslednjih nekoliko godina u OVO SELO se slilo pola miliona evra! VRNDŽA U PODNOŽJU RTNJA atrakcija za sve!