КАКО ИЗГЛЕДА ЛЕТОВАЊЕ У ТУРСКОЈ У ДОБА КОРОНЕ: Није потребан тест за улазак, али постоје ствари које морате да поштујете
Приликом уласка у Турску, цела процедура је мерење температуре, што траје неколико секунди по особи.
Грађанима Србије није потребна ниједна врста теста на корону да би ушли у Турску, а откако се Бугарска отворила за транзитни превоз, до плажа у Анталији или Кушадасију можете стићи и аутобусом. Чартер летови функционишу већ месец дана, тако да српски туристи не морају да брину о путовању и могу да планирају одмор на једном од својих омиљених летовалишта.
Како су објаснили туристички радници, за Бугарску важи транзит, односно путници морају да напусте ову земљу у року од 24 сата. Приликом уласка у Турску, цела процедура је мерење температуре, што траје неколико секунди по особи.
Италијани прете да ће обуставити летове: Авиокомпанија не поштује епидемиолошка правила
Браћо Црногорци, где су вам радници? Потпуни сезонски фијаско: Број запослених троструко мањи!
Прва СЕРТИФИКОВАНА КОРОНА ФРИ ПЛАЖА! Омиљена је туристима, а овде вирус не залази!
- Када је реч о авионском превозу, путници током лета попуњавају формуларе у којима наводе да ли имају здравствене тегобе или су можда били недавно у земљама које су на такозваној "црвеној листи" због короне. По слетању у Турску, са тим папиром одлазе на пасошку контролу, до које долазе кроз коридор са термо камерама. Даље их дочекују водичи са маскама, које су свуда обавезне, а на уласку у већину објеката превентивно се мери температура - наводи туристички водич Душан Атанасов.
Харис Ђуловић, који ради као водич за Турску већ десетак година, а задужен је за Кушадаси, сматра да је ова земља тренутно одлична опција за летовање.
- Турци брзо реаговали и довели ситуацију под контролу. Ношење маски је обавезно, осим на плажи. Температура се мери приликом уласка у хотеле, ресторане, бутике, тржне центре, плаже... ради провере. На сваком ћошку су дезинфекциона средства - објашњава он.
Он каже да је цела ситуација ипак утицала на то да доста хотела у Турској овог лета остане затворена, па је почетком јуна била јако необична атмосфера када се прође градом у коме се буквално ништа не дешава - без туриста и гужве, све је некако стајало у месту.
- Сада су већ кренули да долазе гости, како из Србије и БиХ, тако и Енглези и Немци, живнуло је све. Српски туристи долазе и аутобусом и авио превозом - објашњава Ђуловић.
Српски туристи су претходних година већ открили лепоте Турске, која је постала једна од омиљених летњих дестинација, а туристички радници као предност ове земље, уз прелепе плаже, храну и пиће, издвајају и историјске локације и бројне факултативне излете – Памукале, Ефес, Дидим, Сејтан Софра, аква паркове, хамаме, крстарења...
Апартман у Кушадасију може да се нађе за 20 до 30 евра, док се цена "all-inclusive" седмодневног летовања у Анталијској, али и у Егејској регији, креће од 500 евра, па до 3.000 евра у луксузнијим хотелима.
Што се цена хране тиче, на пример, један кебаб кошта око 10 лира (око 140 динара), док је печено пиле 13 лира (180 динара).
Турска кафа кошта око 8 лира (1 евро), док је у Турској генерално скуп алкохол. У кафићима пола литра точеног пива можете добити за 20 лира (око 280 динара), док је у продавницама цена око 13 лира (180 динара).
Улаз на приватне плаже кошта од 30 до 80 лира (од 3,5 до 10 евра) и за то туристи добијају лежаљку, сунцобран и коришћење целог комплекса. Лежаљке на градским плажама су од 20 до 40 лира (од 2,5 до 5 евра), мада наш саговорник тврди да можете да се ценкате - "па како се ко договори".
Према његовим речима, излети су ове године мало скупљи у односу на прошлу годину, па тако до Ефеса и Памукала можете отићи за 40 евра. Реч је о целодневним излетима и у ову цену су укључене све улазнице, ручак и водич на српском језику.
Улазак у аква паркове кошта 25 евра, крстарење са ручком на броду око 15 евра, а улазак у хамам 10 евра.
Поједини српски туристи сведоче путем друштвених мрежада се од аеродрома до хотела поштује дистанца, носе се маске, редовно се одржава хигијена и врши дезинфекција. Столови у ресторану су прописно удаљени, а конобари услужују госте одевени у сву потребну заштиту.
- Иако су понекад изгледали као доктори, у оним скафандерима, ипак нам значи то што смо се осећали врло безбедно - преносили су своје утиске.
БРИСЕЛ У ПАКЛУ КОРОНЕ: Трећини ресторана и кафића прети катанац!
Возачи, колико ће поскупети гориво? За резервоар већ дајете 500 динара више, а Србији следи ново поскупљење
ЗБОГ КОРОНЕ ЈЕЗЕРО ТЕК СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Вирус зауставио изградњу зелене оазе у месту Наково код Кикинде
КИНЕЗИ ОЖИВЉАВАЈУ ТУРИЗАМ: Начин на који то раде је НЕОБИЧАН
У последњих неколико година у ОВО СЕЛО се слило пола милиона евра! ВРНЏА У ПОДНОЖЈУ РТЊА атракција за све!