Korona promenila potrošačke navike Kineza: Evo kako sada troše novac
Bez obzira na normalizaciju, u Kini i dalje vlada strah od zaraze
S izlaskom iz karantina, kineske porodice se sada susreću s ekonomskom neaktivnošću, nesigurnim biznisima i manjim primanjima. To značajno utiče na strukturu potrošnje.
Volonterski tim Meridiana obišao najugroženije u Beloj Crkvi
Šta će biti sa turističkim agencijama ako se UVEDE KARANTIN OD 2 NEDELJE PO POVRATKU SA MORA?
UTORAK U ZNAKU ISPIJANJA KAFE: Ovako su danas izgledali kafici i bašte u centru Beograda (VIDEO)
Iako srednja klasa nije najugroženija trenutnim stanjem kineske ekonomije, za razliku od onih najsiromašnijih, migrantskih radnika, važnost mnogobrojne srednje klase u Kini jeste u tome što ona ponajviše određuje potrošačke trendove u Kini. Istorijski skloni štednji, čak i oni trenutno bez posla imaju vremena da planiraju buduće karijerne poteze i prilagode svoju ličnu potrošnju.
Kineskinja Ema Vang živi u gradu Chongqingu, te objašnjava promene u potrošnji koje lično primenjuje zbog novonastale situacije. Pojašnjava da u Kini, bez obzira na normalizaciju, i dalje vlada strah od zaraze, zbog čega se izbegavaju odlasci u restorane, bioskope i na putovanja, tj. sve ono što zahteva fizičku interakciju sa drugim ljudima.
- Na početku su mnogi pribegli traženju dodatne zdravstvene zaštite, ali sada se fokusiraju na svoje porodice, te troše na proizvode koje donose bolja lična i porodična iskustva. Potrošački prioriteti su se promenili. Veći je fokus na onlajn trgovinu koja nudi jeftinije, ali i ciljane kupovine, s obzirom da će oporavak ekonomije potrajati - kaže Vang.
Iako se proizvodnja u Kini oporavlja, gotovo na 95 odsto onih vrednosti pre epidemije, domaća potrošnja je tako i dalje smanjena u odnosu na period pre februara.
Eugenia Viktorino, iz privatne banke SEB, govori da je potrošnja u restoranima smanjena za 46,8 odsto. Manje se koristi javni prevoz, a radnim danima se više građana odlučuje za prevoz ličnim vozilima, dok vikendima mnogi preferiraju ostanak kod kuće zbog čega je dnevni promet vikendom manji za 30 ili 40 odst nego pre.
- Normalizacija u sektorima poput hotelijerstva, turizma i avio-prevoza će verovatno pričekati do sledeće godine - govori Viktorino.
Pojedini Kinezi se odlučuje na selidbu u manje stanove, kako bi smanjili troškove i ograničili socijalna druženja u svojim domovima, kaže Kerol Sun iz Šangaja.
ANKSIOZNOST, NAPADI PANIKE I STRES: Evo kako da pobedite STRAH OD BOLESTI tokom pandemije korona virusa (VIDEO)
VELIKO ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA U VREME PANDEMIJE: Potrošači uputili JASNE PORUKE kompanijama
Pre korone ova industrija u Srbiji je cvetala: Ali ih je virus potpuno razoružao
Sjedinjene Američke Države obaraju svetski rekord: Planiraju državni dug u vrednosti od 3.000 milijardi dolara
Lepe vesti za građane Srbije: Danas LEŽU VEĆE PLATE NA RAČUN, a od sutra se deli 750 evra zaposlenima
Lepe vesti za građane Srbije: Danas LEŽU VEĆE PLATE NA RAČUN, a od sutra se deli 750 evra zaposlenima