Корона променила потрошачке навике Кинеза: Ево како сада троше новац
Без обзира на нормализацију, у Кини и даље влада страх од заразе
С изласком из карантина, кинеске породице се сада сусрећу с економском неактивношћу, несигурним бизнисима и мањим примањима. То значајно утиче на структуру потрошње.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
Шта ће бити са туристичким агенцијама ако се УВЕДЕ КАРАНТИН ОД 2 НЕДЕЉЕ ПО ПОВРАТКУ СА МОРА?
УТОРАК У ЗНАКУ ИСПИЈАЊА КАФЕ: Овако су данас изгледали кафици и баште у центру Београда (ВИДЕО)
Иако средња класа није најугроженија тренутним стањем кинеске економије, за разлику од оних најсиромашнијих, мигрантских радника, важност многобројне средње класе у Кини јесте у томе што она понајвише одређује потрошачке трендове у Кини. Историјски склони штедњи, чак и они тренутно без посла имају времена да планирају будуће каријерне потезе и прилагоде своју личну потрошњу.
Кинескиња Ема Ванг живи у граду Chongqingu, те објашњава промене у потрошњи које лично примењује због новонастале ситуације. Појашњава да у Кини, без обзира на нормализацију, и даље влада страх од заразе, због чега се избегавају одласци у ресторане, биоскопе и на путовања, тј. све оно што захтева физичку интеракцију са другим људима.
- На почетку су многи прибегли тражењу додатне здравствене заштите, али сада се фокусирају на своје породице, те троше на производе које доносе боља лична и породична искуства. Потрошачки приоритети су се променили. Већи је фокус на онлајн трговину која нуди јефтиније, али и циљане куповине, с обзиром да ће опоравак економије потрајати - каже Ванг.
Иако се производња у Кини опоравља, готово на 95 одсто оних вредности пре епидемије, домаћа потрошња је тако и даље смањена у односу на период пре фебруара.
Еугениа Викторино, из приватне банке СЕБ, говори да је потрошња у ресторанима смањена за 46,8 одсто. Мање се користи јавни превоз, а радним данима се више грађана одлучује за превоз личним возилима, док викендима многи преферирају останак код куће због чега је дневни промет викендом мањи за 30 или 40 одст него пре.
- Нормализација у секторима попут хотелијерства, туризма и авио-превоза ће вероватно причекати до следеће године - говори Викторино.
Поједини Кинези се одлучује на селидбу у мање станове, како би смањили трошкове и ограничили социјална дружења у својим домовима, каже Керол Сун из Шангаја.
АНКСИОЗНОСТ, НАПАДИ ПАНИКЕ И СТРЕС: Ево како да победите СТРАХ ОД БОЛЕСТИ током пандемије корона вируса (ВИДЕО)
ВЕЛИКО ИСТРАЖИВАЊЕ ТРЖИШТА У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ: Потрошачи упутили ЈАСНЕ ПОРУКЕ компанијама
Пре короне ова индустрија у Србији је цветала: Али их је вирус потпуно разоружао
Сједињене Америчке Државе обарају светски рекорд: Планирају државни дуг у вредности од 3.000 милијарди долара
Лепе вести за грађане Србије: Данас ЛЕЖУ ВЕЋЕ ПЛАТЕ НА РАЧУН, а од сутра се дели 750 евра запосленима
Лепе вести за грађане Србије: Данас ЛЕЖУ ВЕЋЕ ПЛАТЕ НА РАЧУН, а од сутра се дели 750 евра запосленима