KORONA NAM OTELA MILIJARDU EVRA: Turizam u Srbiji pretrpeo STRAHOVIT UDARAC zbog pandemije
Sigurno će domaći gosti da smanje štetu, ali ne dovoljno
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da će, prema procenama, zbog nedolaska stranih turista Srbija pretrpeti štetu od oko milijardu evra. Ljajić je rekao da je stranih turista bilo, ali da su, sa stanovišta rezultata, zanemarljivi.
MAĐARSKA KROZ BROJKE: BROJEVI KOJI TI MOGU PROMENITI ŽIVOT
DOBRA VEST ZA UGOSTITELJE I HOTELIJERE U SRBIJI: Počeli razgovori o MERAMA POMOĆI DRŽAVE
ROK ISTIČE ZA DVA DANA: Već se stvaraju redovi, građani ne žele da PLAĆAJU I KAZNU
Prva dva meseca su, kako je rekao Ljajić, bila fantastična. U januaru je ostvaren rast stranih turista od 28 odsto. Pad kreće u martu, već u aprilu ima 95 odsto manje stranih turista, a u junu 85 odsto manje.
- Naše procene su bile sa početka krize da će šteta po osnovu deviznog priliva biti milijardu evra. Sigurno će domaći turisti da smanje domaću štetu, ali ne dovoljno - navodi ministar turizma.
Neke domaće destinacije su, ističe Ljajić, eksplodirale, ali će biti teško reći koliko domaći turisti mogu da nadomeste štetu. Konačno će se znati na kraju sezone.
Kaže da su Stara planina, Golija, Ivanjica i Vlasina potpuno nove destinacije zanimljive domaćim gostima, a čitava zapadna Srbije je ih je puna.
Ukazuje na to da su Soko Banja, Zlatibor i Vrnjačka banja pretekle Beograd po broju noćenja, što je, kako navodi, očekivano u ovakvim okolnostima.
Ljajić dodaje da nema najava da će do kraja sezone biti otvorene Grčka i Crna Gora.
- Mi ne možemo da govorimo o tome. Nemamo nikakve informacije i nije realno očekivati - dodaje Ljajić.
Kad je reč o mogućem uvođenju karantina i pi-si-ar testova za strane turiste, ministar je rekao da se ta opcija još razmatra.
Takse ostavile posledice
Mesečno se na Kosovo isporuči roba vredna oko 20 miliona evra.
- Od 1. aprila do juče 86 miliona evra robe je plasirano, ali to je upola manje nego 2018. pre taksi. Još se nije vratilo i teško će ići taj proces. Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane, druge zemlje su ušle na to tržište - navodi Ljajić.
Najviše se isporučuju pšenica, električna energija, kukuruz i proizvodi metalske industrije.
- Prehrambena industrija se još nije vratila. Sva negativna kampanja je ostavila posledice - navodi ministar.