MASLINARI NA KOLENIMA: Cena domaćeg maslinovog ulja može da ODE U NEBO!
-Na mnogo mesta berbe neće ni biti, nema se šta obrati - kažu dalmatinski maslinari
Dalmatinski maslinari su očajni, kiše nema mesecima, a stabla su puna sitnih, malih bobica iz kojih neće poteći puno ulja. To bi lako moglo značiti da bi cena domaćeg maslinovog ulja, po zakonu ponude i potražnje, mogla otići u nebo.
Maslinari na ostrvima kažu da im sa koronom došla i katastrofa, a to se može videti u maslinjacima.Oni su puni su malih, sitnih bobica, od kojih neke već poprimaju crnu boju. Lišće je sparušeno žegom, stabla se suše, a najgore je mladim maslinama, koje se još ne mogu adekvatno obraniti od suše.
Na mnogo mista berbe neće ni biti, nema se šta obrati - kažu maslinari sa srednjedalmatinskih ostrva u ističu da će berba propasti ako za desetak dana ne padne kiša. Na istoku Brača, upravnik Poljoprivredne zadruge Selčanka Ivica Stančić kaže da je stanje izuzetno loše, čak katastrofalno.
Jedan od najvećih maslinara na Hvaru, Ivo Lučić iz Poljica, koji je pre nekoliko godina zbog roda od 20 tona maslina dobio županijsku nagradu, ovog leta s tugom gleda u nebo.
- Da je kiša pala, ove bi godine bi rod bio 15 tona, a bez nje će biti mnogo, mnogo manje - kaže on i dodaje da je pitanje i kakvo će od tog ploda biti uje, jer kad je velika suša, malsinovo ulje je gorče.
ITALIJANI OVE GODINE MANJE LETUJU NEGO LANI: Broj njihovih turista u inostranstvu smanjen za 70 odsto
LEKOVITA BILJKA KOJA DONOSI VELIKE PRIHODE: Porodice u Srbiji masovno se odlučuju za proizvodnju belog sleza
LOŠA GODINA ZA UZGAJIVAČE ŠLJIVA U SRBIJI: Slab rod i loš kvalitet, cena ne može biti veća od 20 DINARA po kilogramu
PROMENJENE NAVIKE U KUPOVINI NEKRETNINA U REGIONU: Najviše se traže placevi i kuće
U KOCELJEVI OVE GODINE BEZ FESTIVALA ZIMNICE: Ipak, dvorište porodice Mitrović svaki dan miriše na paprike (FOTO)