МАСЛИНАРИ НА КОЛЕНИМА: Цена домаћег маслиновог уља може да ОДЕ У НЕБО!
-На много места бербе неће ни бити, нема се шта обрати - кажу далматински маслинари
Далматински маслинари су очајни, кише нема месецима, а стабла су пуна ситних, малих бобица из којих неће потећи пуно уља. То би лако могло значити да би цена домаћег маслиновог уља, по закону понуде и потражње, могла отићи у небо.
Маслинари на острвима кажу да им са короном дошла и катастрофа, а то се може видети у маслињацима.Они су пуни су малих, ситних бобица, од којих неке већ попримају црну боју. Лишће је спарушено жегом, стабла се суше, а најгоре је младим маслинама, које се још не могу адекватно обранити од суше.
На много миста бербе неће ни бити, нема се шта обрати - кажу маслинари са средњедалматинских острва у истичу да ће берба пропасти ако за десетак дана не падне киша. На истоку Брача, управник Пољопривредне задруге Селчанка Ивица Станчић каже да је стање изузетно лоше, чак катастрофално.
Један од највећих маслинара на Хвару, Иво Лучић из Пољица, који је пре неколико година због рода од 20 тона маслина добио жупанијску награду, овог лета с тугом гледа у небо.
- Да је киша пала, ове би године би род био 15 тона, а без ње ће бити много, много мање - каже он и додаје да је питање и какво ће од тог плода бити ује, јер кад је велика суша, малсиново уље је горче.
ИТАЛИЈАНИ ОВЕ ГОДИНЕ МАЊЕ ЛЕТУЈУ НЕГО ЛАНИ: Број њихових туриста у иностранству смањен за 70 одсто
ЛЕКОВИТА БИЉКА КОЈА ДОНОСИ ВЕЛИКЕ ПРИХОДЕ: Породице у Србији масовно се одлучују за производњу белог слеза
ЛОША ГОДИНА ЗА УЗГАЈИВАЧЕ ШЉИВА У СРБИЈИ: Слаб род и лош квалитет, цена не може бити већа од 20 ДИНАРА по килограму
ПРОМЕЊЕНЕ НАВИКЕ У КУПОВИНИ НЕКРЕТНИНА У РЕГИОНУ: Највише се траже плацеви и куће
У КОЦЕЉЕВИ ОВЕ ГОДИНЕ БЕЗ ФЕСТИВАЛА ЗИМНИЦЕ: Ипак, двориште породице Митровић сваки дан мирише на паприке (ФОТО)