KRUCIJALNA INFORMACIJA ZA SRBIJU - SEDIMO NA "NOVOM ZLATU": Najtraženiji resurs na svetu donosi nam bogatstvo!
Inovacija koja bi mogla da uštedi sate potrebne za punjenje električnog automobila
Planirano je da radovi na izgradnji rudnika počnu 2022. godine i da traju oko četiri godine. Posla će biti za 2.000 radnika, najviše rukovaoca i održavača.
PROIZVODNJA ĆE TEK DA "EKSPLODIRA" U svetu cena za kilo do 100.000 evra, kakva je situacija u Srbiji?
Privrednici iz više od 1.500 firmi iz regiona vakcinisani u Srbiji
"KUPI SADA, PLATI KASNIJE" Opada korišćenje kreditnih kartica, kakve nas očekuju promene u bankarstvu?
Stručnjaci za ultrabrzo punjenje razvili su prvu generaciju litijum-jonske baterije koja se po vremenu punjenja može takmičiti sa konvencionalnim vozilima sa benzinskim ili dizel motorima.
Inovacija bi mogla da uštedi sate potrebne za punjenje električnog automobila. Ova informacija i te kako je značajna i za Srbiju, jer imamo potencijal za razvoj "novog zlata".
Litijum-jonske baterije su donele revoluciju u našim svakodnevnim životima, a one se dobijaju iz litijuma. Opet, litijum je resurs koji se svrtava u najtraženije, što je odlična vest za Srbiju.
Velika količina posla je pred timom projekta "Jadar’" kako bi se osiguralo da se greendfield rudarsko-metalurški projekat ove veličine razvije do svoje operativne faze na bezbedan i održiv način, u ekološkom i ekonomskom smislu.
Kada sagledamo sve aspekte upotrebe litijum jonskih baterija, od mobilnih telefona i računara, do električnih vozila, možemo da kažemo da su ove baterije napravile revoluciju u skladištenju i korišćenju električne energije i da je njihov značaj ogroman.
Od svih poznatih metala, litijum je najlakši, odnosno sa najmanjom gustinom, što objašnjava njegovu prednost u dizajnu baterija.
- Sa druge strane, napredak društva, sve veće korišćenje energije, industrijska postrojenja i tehnološki progres dovele su do određivanja novih prioriteta na globalnom nivou, a jedan od ovih prioriteta je "zelena agenda" koja podrazumeva sve veću potrebu za iznalaženjem "zelenih rešenja". U okviru zelene agende spada i donošenje direktiva koje se odnose na smanjivanje nivoa dozvoljene emisije ugljen dioksida u EU, a rešenje za ovo predstavljaju električna i hibridna vozila kod kojih litijum igra ključnu ulogu s obzirom da ovakva vozila koriste litijum-jonske baterije kao pogon.
Zbog svega ovoga litijum spada u strateške, i u budućnosti najtraženije, sirovine na svetu.