КРУЦИЈАЛНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СРБИЈУ - СЕДИМО НА "НОВОМ ЗЛАТУ": Најтраженији ресурс на свету доноси нам богатство!
Иновација која би могла да уштеди сате потребне за пуњење електричног аутомобила
Планирано је да радови на изградњи рудника почну 2022. године и да трају око четири године. Посла ће бити за 2.000 радника, највише руковаоца и одржавача.
ПРОИЗВОДЊА ЋЕ ТЕК ДА "ЕКСПЛОДИРА" У свету цена за кило до 100.000 евра, каква је ситуација у Србији?
Привредници из више од 1.500 фирми из региона вакцинисани у Србији
"КУПИ САДА, ПЛАТИ КАСНИЈЕ" Опада коришћење кредитних картица, какве нас очекују промене у банкарству?
Стручњаци за ултрабрзо пуњење развили су прву генерацију литијум-јонске батерије која се по времену пуњења може такмичити са конвенционалним возилима са бензинским или дизел моторима.
Иновација би могла да уштеди сате потребне за пуњење електричног аутомобила. Ова информација и те како је значајна и за Србију, јер имамо потенцијал за развој "новог злата".
Литијум-јонске батерије су донеле револуцију у нашим свакодневним животима, а оне се добијају из литијума. Опет, литијум је ресурс који се свртава у најтраженије, што је одлична вест за Србију.
Велика количина посла је пред тимом пројекта "Јадар’" како би се осигурало да се греендфиелд рударско-металуршки пројекат ове величине развије до своје оперативне фазе на безбедан и одржив начин, у еколошком и економском смислу.
Када сагледамо све аспекте употребе литијум јонских батерија, од мобилних телефона и рачунара, до електричних возила, можемо да кажемо да су ове батерије направиле револуцију у складиштењу и коришћењу електричне енергије и да је њихов значај огроман.
Од свих познатих метала, литијум је најлакши, односно са најмањом густином, што објашњава његову предност у дизајну батерија.
- Са друге стране, напредак друштва, све веће коришћење енергије, индустријска постројења и технолошки прогрес довеле су до одређивања нових приоритета на глобалном нивоу, а један од ових приоритета је "зелена агенда" која подразумева све већу потребу за изналажењем "зелених решења". У оквиру зелене агенде спада и доношење директива које се односе на смањивање нивоа дозвољене емисије угљен диоксида у ЕУ, а решење за ово представљају електрична и хибридна возила код којих литијум игра кључну улогу с обзиром да оваква возила користе литијум-јонске батерије као погон.
Због свега овога литијум спада у стратешке, и у будућности најтраженије, сировине на свету.