SJAJNE VESTI ZA SRPSKE PROGRAMERE! Konačno im je omogućena prodaja na Google Play Store-u
Uvođenjem "Gugl merčant akaunta" za našu zemlju, domaćim programerima omogućeno je da se na platformi Gugl plej stor registruju kao trgovci.
- Srpski programeri na navedenoj platformi mogu da prodaju svoje digitalne proizvode i aplikacije, kao i određene dodatne sadržaje u okviru tih aplikacija, na primer dodatke za igrice i slično - naveli su iz Narodne banke Srbije.
- Podsećamo da je Narodna banka Srbije sa svoje strane značajno doprinela uvođenju navedene usluge, time što je po obraćanju zastupnika kompanije Gugl odmah razmotrila platni aspekt ovog poslovnog modela i pronašla odgovarajuće rešenje za prenos novčanih sredstava između kupaca i prodavaca na platformi koje je u skladu s propisima Republike Srbije i ustaljenim modelom poslovanja kompanije Gugl od koje je jedino zavisio početak omogućavanja tih usluga. Na taj način i u skladu i s drugim aktivnostima Narodne banke Srbije, Narodna banka Srbije je još jednom podržala rad domaćih programera i njihov pristup svetskom tržištu, kao i razvoj IT sektora u našoj zemlji u celini - navodi se u saopštenju NBS.
Ako je dnevna smena 25.000 hiljada, koliko vredi rad onih koji su na poslu dok svi spavaju?
BOLJE OD NAVIGACIJE: "Pametne" patike same pokazuju put, mere broj koraka i potrošene kalorije!
POSLEDICE BANKROTA AVIO-KOMPANIJE ADRIJA ERVEJZ: Evo koji prevoznici će leteti sa slovenačkog aerodroma
- Imajući navedeno u vidu, pozivamo domaće programere i IT zajednicu da putem Gugl plej stor platforme ponude svoje proizvode i ostvare profitabilan pristup svetskom tržištu digitalnih sadržaja - dodali su iz NBS.
Ova inicijativa potekla je od napora organizacije srpskih preduzetnika u dijaspori Serbian Entrepreneurs. Nešto više o tome rekao je Lazar Stojković, suosnivač Serbian Entrepreneurs i član Upravnog odbora zadužen za odnose sa Srbijom:
- Brano Perković i ja smo u novembru 2017. godine ispred organizacije Serbian Entrepreneurs organizovali posetu predstavnika Google-a Beogradu kako bi ih upoznali sa ključnim ljudima u domaćem tehnološkom ekosistemu i razgovarali o mogućnostima za saradnju. Rezultat jednog od tih sastanaka je i sada već čuvena saradnja Startita i Google Developers Launchpad-a - rekao je i dodao:
- Tokom posete Beogradu, sreli smo se i sa premijerkom Anom Brnabić i njenim timom za tehnološko preduzetništvo sa jednom jedinom tačkom na agendi: rešavanje pitanja nemogućnosti prodaje Android aplikacija na Google Play Store-u iz Srbije. Tu je napravljen prvi direktan kontakt između kompanije Google i Vlade Srbije koji je zakotrljao loptu i na kraju rezultirao ovim lepim vestima - rekao je on.
BORBA ZA RAVNOPRAVNOST: U javnom sektoru žene i muškarci jednako plaćeni! Da li je tako i u privatnom?
EBRD daje kredit od 72,25 miliona evra za upravljanje otpadom: Beogradska deponija odlazi u zaborav
Ideja NACIONALNE PENZIJE opet aktuelna! U Grčkoj dobijaju 360 EVRA, a koliko će dobijati naše komšije?
Prema rečima Nikole Čavića, suosnivača i predsednika organizacije Serbian Games Association, promena na kojoj se dugo radilo je veoma značajna za domaću industriju video igara:
- To omogućava da objaviš svoju aplikaciju iz Srbije. Do sada su naše ekipe bile primorane da to rade iz nekih drugih zemalja, poput Hrvatske, Malte ili Kipra, ili preko nekog izdavača, ali je ogroman hendikep da ne možeš to da uradiš iz svoje zemlje u kojoj si baziran. Drugim rečima, do sada je bilo moguće napraviti nalog iz Srbije, sa srpskom adresom samo za potpuno besplatne aplikacije. Sve komercijalne aplikacije nije bilo moguće okačiti, a nije postojala mogućnost ni za takozvane in-app purcahses (da naplaćuješ nešto unutar aplikacije, npr. otključavanje dodatnih opcija, prelazak na novi nivo, itd.). Jedini način monetizacije za domaće developere je bio kroz reklame - rekao je Nikola.
Zbog ove komplikacije neki od domaćih developera su bili registrovani kao fizička lica sa svojim ličnim računima, dok su neki drugi svoje firme neretko otvarali u drugim zemljama. Za sve njih, ali i one koji će u budućnosti plasirati svoje aplikacije preko Google Play-a stavljanje Srbije na spisak podržanih zemalja otvara mogućnost da poslovanje vode iz svoje zemlje.