СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКЕ ПРОГРАМЕРЕ! Коначно им је омогућена продаја на Google Play Сторе-у
Увођењем "Гугл мерчант акаунта" за нашу земљу, домаћим програмерима омогућено је да се на платформи Гугл плеј стор региструју као трговци.
- Српски програмери на наведеној платформи могу да продају своје дигиталне производе и апликације, као и одређене додатне садржаје у оквиру тих апликација, на пример додатке за игрице и слично - навели су из Народне банке Србије.
- Подсећамо да је Народна банка Србије са своје стране значајно допринела увођењу наведене услуге, тиме што је по обраћању заступника компаније Гугл одмах размотрила платни аспект овог пословног модела и пронашла одговарајуће решење за пренос новчаних средстава између купаца и продаваца на платформи које је у складу с прописима Републике Србије и устаљеним моделом пословања компаније Гугл од које је једино зависио почетак омогућавања тих услуга. На тај начин и у складу и с другим активностима Народне банке Србије, Народна банка Србије је још једном подржала рад домаћих програмера и њихов приступ светском тржишту, као и развој ИТ сектора у нашој земљи у целини - наводи се у саопштењу НБС.
Ако је дневна смена 25.000 хиљада, колико вреди рад оних који су на послу док сви спавају?
БОЉЕ ОД НАВИГАЦИЈЕ: "Паметне" патике саме показују пут, мере број корака и потрошене калорије!
ПОСЛЕДИЦЕ БАНКРОТА АВИО-КОМПАНИЈЕ АДРИЈА ЕРВЕЈЗ: Ево који превозници ће летети са словеначког аеродрома
- Имајући наведено у виду, позивамо домаће програмере и ИТ заједницу да путем Гугл плеј стор платформе понуде своје производе и остваре профитабилан приступ светском тржишту дигиталних садржаја - додали су из НБС.
Ова иницијатива потекла је од напора организације српских предузетника у дијаспори Сербиан Ентрепренеурс. Нешто више о томе рекао је Лазар Стојковић, суоснивач Сербиан Ентрепренеурс и члан Управног одбора задужен за односе са Србијом:
- Брано Перковић и ја смо у новембру 2017. године испред организације Сербиан Ентрепренеурс организовали посету представника Google-a Београду како би их упознали са кључним људима у домаћем технолошком екосистему и разговарали о могућностима за сарадњу. Резултат једног од тих састанака је и сада већ чувена сарадња Стартита и Google Developers Launchpad-a - рекао је и додао:
- Током посете Београду, срели смо се и са премијерком Аном Брнабић и њеним тимом за технолошко предузетништво са једном једином тачком на агенди: решавање питања немогућности продаје Андроид апликација на Google Play Сторе-у из Србије. Ту је направљен први директан контакт између компаније Google и Владе Србије који је закотрљао лопту и на крају резултирао овим лепим вестима - рекао је он.
БОРБА ЗА РАВНОПРАВНОСТ: У јавном сектору жене и мушкарци једнако плаћени! Да ли је тако и у приватном?
ЕБРД даје кредит од 72,25 милиона евра за управљање отпадом: Београдска депонија одлази у заборав
Идеја НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ опет актуелна! У Грчкој добијају 360 ЕВРА, а колико ће добијати наше комшије?
Према речима Николе Чавића, суоснивача и председника организације Сербиан Гамес Association, промена на којој се дуго радило је веома значајна за домаћу индустрију видео игара:
- То омогућава да објавиш своју апликацију из Србије. До сада су наше екипе биле приморане да то раде из неких других земаља, попут Хрватске, Малте или Кипра, или преко неког издавача, али је огроман хендикеп да не можеш то да урадиш из своје земље у којој си базиран. Другим речима, до сада је било могуће направити налог из Србије, са српском адресом само за потпуно бесплатне апликације. Све комерцијалне апликације није било могуће окачити, а није постојала могућност ни за такозване in-app пурцахсес (да наплаћујеш нешто унутар апликације, нпр. откључавање додатних опција, прелазак на нови ниво, итд.). Једини начин монетизације за домаће developere је био кроз рекламе - рекао је Никола.
Због ове компликације неки од домаћих developera су били регистровани као физичка лица са својим личним рачунима, док су неки други своје фирме неретко отварали у другим земљама. За све њих, али и оне који ће у будућности пласирати своје апликације преко Google Play-a стављање Србије на списак подржаних земаља отвара могућност да пословање воде из своје земље.