NEMAČKA ĆE NAJBOLJE PODNETI KORONA KRIZU: U ovoj državi očekuje se pad manji od 10 odsto
Za razliku od Francuske ili Italije gde se za 2020. očekuje recesija u ogromnim iznosima, Nemačka će vrlo verovatno imati pad manji od deset posto.
Jer otkako je u proleće zbog korone gotovo sve stalo, od onda nemačka privreda opet uzela zamah. Kako konstuje nemački statistički ured, već u julu i avgustu se privreda "opet nešto oporavila", kaže Albert Braakman koji je tamo zadužen za provredne pokazatelje.
Taj uspon bi se lako mogao i nastaviti, jer i indikatori koji predskazuju privredna kretanja - volumen narudžbi firmama, broj teretnih vozila koji se kotura po cestama ili anketa među firmama instituta Ifo - "pokazuju nastavak oporavka", kaže Braakman.
BEŽE IZ ZAGREBA ZBOG ZEMLJOTRESA: Cene nekretnina u glavnom gradu Hrvatske sve niže, kvadrat jeftiniji za 500 EVRA
POČINJE REVOLUCIJA ZA SRBIJU: Danas nam stiže delegacija DFC u prestonicu, a evo i šta to tačno znači
EKONOMSKA RENESANSA: Ričard Grenel sutra ide na jug Srbije, a evo kad stiže u Beograd
Nemački BDP je u drugom kvartalu zbog korone i mera protiv zaraze pao za čitavih 9,7%, ali gotovo svi ekonomski stručnjaci u drugoj polovini godine očekuju kako će privreda Nemačke osetno rasti. To će značiti da će kroz čitavu godinu pad BDP-a, po procenama nemačke vlade, biti "samo" 5,8%.
Naravno, to je strahovit pad kakav još nikad nije bio zabeležen u poratnoj istoriji: čak i u ekonomskoj krizi 2009. je zabeležen pad od samo 5,7%.
Dapače: Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj računa kako će pad njemačkog gospodarstva biti još manji, negdje kod 5,4%. Treba se setiti kako je ta organizacija još u aprilu Nemačkoj proricala pad od 6,6%. Ali sad procenjuje kako će Nemačka razmerno dobro proći, bolje nego čitava zona eura kojoj procenjuje pad od 7,9%. Problem će biti Francuska (-9,5%), Italija (-10,5%), a i u Velikoj Britaniji očekuje pad od 10,1%. Razvijene zemlje na drugim kontinentima izgleda da će se također nekako izvući: i Japanu se procenjuje pad sličan Nemačkom - 5,8%, u Sjedinjenim Američkim Državama OECD očekuje pad od tek 3,8%, a u Kini, iako je to bilo i ishodište pandemije, očekuje čak i ekonomskii rast u 2020. od oko 1,8%.
-Ekonomski pad ovog proleća je bio manje izražen nego što se očekivalo, a oporavak ovog leta je prilično snažan - sažima Nicola Brandt iz OECD-ovog ogranka u Berlinu.
- Poslovna očekivanja tvrtki su iznenađujuće pozitivna, a opet raste i broj narudžbi - navodi on.
Povrh toga dolazi i činjenica kako je i broj zaraženih ispao mnogo manji od očekivanog i koliko ih je bilo drugde.
Samim time nije bilo niti tako drastičnih mera za suzbijanje zaraze.
- Time i ekonomska nesigurnost nije tako snažno izražena kao u mnogim drugim zemljama - konstatuje Brandt i dodaje da tome treba pribrojati kako je Nemačka manje zavisna od turizma nego recimo Francuska, Italija i Špnija.