НЕМАЧКА ЋЕ НАЈБОЉЕ ПОДНЕТИ КОРОНА КРИЗУ: У овој држави очекује се пад мањи од 10 одсто
За разлику од Француске или Италије где се за 2020. очекује рецесија у огромним износима, Немачка ће врло вероватно имати пад мањи од десет посто.
Јер откако је у пролеће због короне готово све стало, од онда немачка привреда опет узела замах. Како констује немачки статистички уред, већ у јулу и августу се привреда "опет нешто опоравила", каже Алберт Браакман који је тамо задужен за провредне показатеље.
Тај успон би се лако могао и наставити, јер и индикатори који предсказују привредна кретања - волумен наруџби фирмама, број теретних возила који се котура по цестама или анкета међу фирмама института Ифо - "показују наставак опоравка", каже Браакман.
БЕЖЕ ИЗ ЗАГРЕБА ЗБОГ ЗЕМЉОТРЕСА: Цене некретнина у главном граду Хрватске све ниже, квадрат јефтинији за 500 ЕВРА
ПОЧИЊЕ РЕВОЛУЦИЈА ЗА СРБИЈУ: Данас нам стиже делегација ДФЦ у престоницу, а ево и шта то тачно значи
ЕКОНОМСКА РЕНЕСАНСА: Ричард Гренел сутра иде на југ Србије, а ево кад стиже у Београд
Немачки БДП је у другом кварталу због короне и мера против заразе пао за читавих 9,7%, али готово сви економски стручњаци у другој половини године очекују како ће привреда Немачке осетно расти. То ће значити да ће кроз читаву годину пад БДП-а, по проценама немачке владе, бити "само" 5,8%.
Наравно, то је страховит пад какав још никад није био забележен у поратној историји: чак и у економској кризи 2009. је забележен пад од само 5,7%.
Дапаче: Организација за економску сарадњу и развој рачуна како ће пад њемачког господарства бити још мањи, негдје код 5,4%. Треба се сетити како је та организација још у априлу Немачкој прорицала пад од 6,6%. Али сад процењује како ће Немачка размерно добро проћи, боље него читава зона еура којој процењује пад од 7,9%. Проблем ће бити Француска (-9,5%), Италија (-10,5%), а и у Великој Британији очекује пад од 10,1%. Развијене земље на другим континентима изгледа да ће се такођер некако извући: и Јапану се процењује пад сличан Немачком - 5,8%, у Сједињеним Америчким Државама ОЕЦД очекује пад од тек 3,8%, а у Кини, иако је то било и исходиште пандемије, очекује чак и економскии раст у 2020. од око 1,8%.
-Економски пад овог пролећа је био мање изражен него што се очекивало, а опоравак овог лета је прилично снажан - сажима Ницола Брандт из ОЕЦД-овог огранка у Берлину.
- Пословна очекивања твртки су изненађујуће позитивна, а опет расте и број наруџби - наводи он.
Поврх тога долази и чињеница како је и број заражених испао много мањи од очекиваног и колико их је било другде.
Самим тиме није било нити тако драстичних мера за сузбијање заразе.
- Тиме и економска несигурност није тако снажно изражена као у многим другим земљама - констатује Брандт и додаје да томе треба прибројати како је Немачка мање зависна од туризма него рецимо Француска, Италија и Шпнија.