NIJE BEZBEDNO: U ovih 5 slučajeva IZBEGAVAJTE plaćanje karticom, koristite KEŠ
Nezavisno od toga koju karticu koristite, morate da pazite gde je korsitite, a ovih 5 mesta je bolje da izbegavate
Platne kartice su veoma praktične i toliko smo navikli na njih da mnogi skoro nikad nemaju keš kod sebe. Većina ljudi misli da je pinom zaštićena od krađa (za razliku od keša), da ako je neko ukrade, neće moći da je korsiti. A da li je baš tako?
Pročitajte i:
Postoji razlika između debitne i kreditne kartice. Kreditna kartica vam dozvoljava da trošite i novac koji nemate (naravno, vratićete ga posle), a za debitnu važi pravilo - to vam je, što vam je; odnosno sa debitne kartice možete trošiti samo onoliko novca koliko imate.
Nezavisno od toga koju karticu koristite, morate da pazite gde je korsitite, a ovih 5 mesta je bolje da izbegavate.
Kad planirate boravak u hotelu, obično plaćate avans karticom. Tada dobijate račun, koji ostaje otvoren dok ne napustite hotel, da bi se na njega sve sabralo. Vaš novac se nalazi na "čekanju" ne plaćate dan za danom, već hotelsko osoblje čeka dan kada ćete da se odjavite da sve saberu zajedno.
Problem je kada shvatite da nemate dobvoljno novca na debitnoj kartici i da nemate dozovljeno prekoračenje. Zato je pametnije da uvek nosite dodatni keš sa sobom i da od same rezervacije sve plaćete kešom.
Izbegavajte bankomate koji ne pripadaju određenoj banci, oni najčešće imaju znak da primaju sve vrste kartica i da se pogodni za sve banke. Baš takvi automati se najviše koriste za skeniranje podataka i krađu identiteta. Ponakad se na takvim bankomatima nalaze uređaji koji se nazivaju "skimeri" i kradu vaše informacije čim ubacite karticu u automat.
Ako vam je potreban keš bolje je da ga podižete u banci, ili ako to niste u mogućnosti onda bar na bankomatu koji se nalazi u vlasništvu banke.
- Čak iako to nije vaša banka, manja je šansa da će vas neko pokrasti. - kaže Mejson Vilder, specijalista i istraživač u "Association of Certified Fraud Examiners".
Kada plaćate u restoranima, konobara ostavljate samog sa svojom karticom, bar na nekoliko trenutaka. Za to vreme on može da skenira vaše podatke.
- Svako mesto gde dajete karticu osobi koja se sa njom udaljava od vas su opasna - kaže Vilder.
Ukoliko nemate dovoljno keša sa sobom, platite kreditnom umesto debitnom karticom. Uvek je najbolja opcija da plaćate direktno kešom jer tako znate da ste bezbedni i da niko ne može da ukrade vaše informacije.
Na ovakvim mestima uvek plaćajte kešom da biste izbegli "skimere". Ovakve vrste objaketa najčešče nemaju dovoljno radnog osoba da provlače sve kartice, pa to možete da uradite sami. Baš iz tog razloga ovakva mesta su idealna za postavljanje "skimer" aparata.
Postoje stvari koje nikad ne treba da kupujete onlajn. Veliki trgovački onlajn lanci su vredni poverenja, ali to ne znači da su vaši podaci na internetu bezbedni. Umesto toga bolje odaberite pri pejd Internet karticu, na nju možete uplaćivati iznos koji želite da potrošite i kad to želite, pa je manja opasnost od krađe informacija.