НИЈЕ БЕЗБЕДНО: У ових 5 случајева ИЗБЕГАВАЈТЕ плаћање картицом, користите КЕШ
Независно од тога коју картицу користите, морате да пазите где је корситите, а ових 5 места је боље да избегавате
Платне картице су веома практичне и толико смо навикли на њих да многи скоро никад немају кеш код себе. Већина људи мисли да је пином заштићена од крађа (за разлику од кеша), да ако је неко украде, неће моћи да је корсити. А да ли је баш тако?
Прочитајте и:
Постоји разлика између дебитне и кредитне картице. Кредитна картица вам дозвољава да трошите и новац који немате (наравно, вратићете га после), а за дебитну важи правило - то вам је, што вам је; односно са дебитне картице можете трошити само онолико новца колико имате.
Независно од тога коју картицу користите, морате да пазите где је корситите, а ових 5 места је боље да избегавате.
Кад планирате боравак у хотелу, обично плаћате аванс картицом. Тада добијате рачун, који остаје отворен док не напустите хотел, да би се на њега све сабрало. Ваш новац се налази на "чекању" не плаћате дан за даном, већ хотелско особље чека дан када ћете да се одјавите да све саберу заједно.
Проблем је када схватите да немате добвољно новца на дебитној картици и да немате дозовљено прекорачење. Зато је паметније да увек носите додатни кеш са собом и да од саме резервације све плаћете кешом.
Избегавајте банкомате који не припадају одређеној банци, они најчешће имају знак да примају све врсте картица и да се погодни за све банке. Баш такви аутомати се највише користе за скенирање података и крађу идентитета. Понакад се на таквим банкоматима налазе уређаји који се називају "скимери" и краду ваше информације чим убаците картицу у аутомат.
Ако вам је потребан кеш боље је да га подижете у банци, или ако то нисте у могућности онда бар на банкомату који се налази у власништву банке.
- Чак иако то није ваша банка, мања је шанса да ће вас неко покрасти. - каже Мејсон Вилдер, специјалиста и истраживач у "Association оф Цертифиед Фрауд Examiners".
Када плаћате у ресторанима, конобара остављате самог са својом картицом, бар на неколико тренутака. За то време он може да скенира ваше податке.
- Свако место где дајете картицу особи која се са њом удаљава од вас су опасна - каже Вилдер.
Уколико немате довољно кеша са собом, платите кредитном уместо дебитном картицом. Увек је најбоља опција да плаћате директно кешом јер тако знате да сте безбедни и да нико не може да украде ваше информације.
На оваквим местима увек плаћајте кешом да бисте избегли "скимере". Овакве врсте објакета најчешче немају довољно радног особа да провлаче све картице, па то можете да урадите сами. Баш из тог разлога оваква места су идеална за постављање "скимер" апарата.
Постоје ствари које никад не треба да купујете онлајн. Велики трговачки онлајн ланци су вредни поверења, али то не значи да су ваши подаци на интернету безбедни. Уместо тога боље одаберите при пејд Интернет картицу, на њу можете уплаћивати износ који желите да потрошите и кад то желите, па је мања опасност од крађе информација.