Sjajne vesti za sezonske radnike: Uskoro će im osim plate teći i radni staž!
Cilj je da svi oni budu prijavljeni
Sezonci na srpskim njivama, najverovatnije od sledećeg leta, neće raditi samo za dnevnice, već će im teći radni staž!
Zaradite NEKOLIKO HILJADA evra preko leta: Evo šta vam je potrebno za SEZONSKI RAD u Crnoj Gori
POSLA U SRBIJI IMA BUKVALNO ZA SVE: Ko god hoće može da radi, PLATA I DO 70.000 RSD
Ministarstvo za rad zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede i Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj, radi na Nacrtu zakona o sezonskom radu u poljoprivredi.
Cilj je da se i nadničari ubuduće revnosno prijavljuju, a da gazde za njih plaćaju poreze i doprinose, a visina još uvek nije određena.
Beračima maline 200 EUR dnevno
Procenjuje sa u Srbiji svake sezone na njivama radi od 80.000 do 100.000 ljudi. Podaci statistike su da je lane u Srbiji bilo čak 570.000 neformalno zaposlenih, od kojih su dve trećine angažovani u poljoprivredi. Većina od tog broja, ipak, su sami vlasnici poljoprivrednih gazdinstava i njihove porodice. Ostatak su sezonci koji radom pod vedrim nebom ne zarađuju za penziju i zadravstveno.
Radna grupa je analizirala primere iz okruženja i uzela u obzir kako su sezonski rad u poljoprivredi rešili u Hrvatskoj i u Mađarskoj, pa je taj model primenila i kod nas.
MUKE SEZONACA: Obećali im pristojnu dnevnicu, dali 5 evra po danu
Najpre se razmišljalo o uvođenju vaučera, što je hrvatski model.
Poljoprivrednik kupi od države vaučere, a svaki podrazumeva namirene poreze i doprinose za jednog radnika na jedan dan. Ukoliko mu treba deset radnika na pet dana, onda kupi 50 vaučera i lepi ih svakog dana u knjižicu.
OVO SU NAJPLAĆENIJI SEZONSKI POSLOVI KOD NAS: Dnevnice se kreću od 2.500-3.500 dinara
Međutim, s obzirom da u našoj zemlji postoji Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja u koji se radnici svakog dana elektronski prijavljuju, odlučeno je da se to iskoristi i sledi primer zemalja u regionu.