Сјајне вести за сезонске раднике: Ускоро ће им осим плате тећи и радни стаж!
Циљ је да сви они буду пријављени
Сезонци на српским њивама, највероватније од следећег лета, неће радити само за дневнице, већ ће им тећи радни стаж!
Зарадите НЕКОЛИКО ХИЉАДА евра преко лета: Ево шта вам је потребно за СЕЗОНСКИ РАД у Црној Гори
ПОСЛА У СРБИЈИ ИМА БУКВАЛНО ЗА СВЕ: Ко год хоће може да ради, ПЛАТА И ДО 70.000 РСД
Министарство за рад заједно са Министарством пољопривреде и Националном алијансом за локални економски развој, ради на Нацрту закона о сезонском раду у пољопривреди.
Циљ је да се и надничари убудуће ревносно пријављују, а да газде за њих плаћају порезе и доприносе, а висина још увек није одређена.
Берачима малине 200 ЕУР дневно
Процењује са у Србији сваке сезоне на њивама ради од 80.000 до 100.000 људи. Подаци статистике су да је лане у Србији било чак 570.000 неформално запослених, од којих су две трећине ангажовани у пољопривреди. Већина од тог броја, ипак, су сами власници пољопривредних газдинстава и њихове породице. Остатак су сезонци који радом под ведрим небом не зарађују за пензију и задравствено.
Радна група је анализирала примере из окружења и узела у обзир како су сезонски рад у пољопривреди решили у Хрватској и у Мађарској, па је тај модел применила и код нас.
МУКЕ СЕЗОНАЦА: Обећали им пристојну дневницу, дали 5 евра по дану
Најпре се размишљало о увођењу ваучера, што је хрватски модел.
Пољопривредник купи од државе ваучере, а сваки подразумева намирене порезе и доприносе за једног радника на један дан. Уколико му треба десет радника на пет дана, онда купи 50 ваучера и лепи их сваког дана у књижицу.
ОВО СУ НАЈПЛАЋЕНИЈИ СЕЗОНСКИ ПОСЛОВИ КОД НАС: Дневнице се крећу од 2.500-3.500 динара
Међутим, с обзиром да у нашој земљи постоји Централни регистар обавезног социјалног осигурања у који се радници сваког дана електронски пријављују, одлучено је да се то искористи и следи пример земаља у региону.