SRPSKO "CRVENO ZLATO" SKUPLJE OD NAFTE: Velika potražnja za bobičastim voćem u Turskoj i arapskim zemljama (FOTO)
Posle nekoliko veoma teških godina, može se reći da je crveno srpsko zlato konačno dočekalo svojih pet minuta.
Na rafovima marketa u Srbiji zabeleženo je da se pakovanje od 125 grama maline prodaje za 700 dinara što bi značilo da kilogram ovog voća u maloprodaji sada košta preko neverovatnih 5.000 dinara. Smanjeni prinosi u čitavom svetu uticali su na veliku potražnju robe iz Srbije, pa oni hladnjačari koji sada imaju zalihe malinu prodaju po ceni od 400 dinara.
ŠTA SRBIJU ČEKA U ENERGETSKOJ TRANZICIJI? Napuštaju se prljavi izvori - čista energija umesto uglja!
SAMO ONI NEMAJU PRAVA NA PRIJAVU! Kako izgleda pomoć građanima Srbije: Ko dobija 120, ko 110, a ko 60 evra
KADA ĆE SVET IZAĆI IZ KRIZE? Aktuelna situacija u svetu POLJULJALA čak i optimiste - vakcina jedina NADA
- S obzirom na trenutnu situaciju i smanjene prinose maline, hladnjačari već sada obilaze nas poljoprivredne proizvođače i nude sve samo kako bi došli do voća. Moj apel svima je da sačekaju i ne zaleću se dok se ne vidi kakava će tačno biti situacija. Činjenica je da očekujemo dobru otkupnu cenu , koja će se kretati oko 300 dinara, ali sve zavisi od toga kakav će biti rod. Može cena maline da bude i 1000 dinara, ako mi nemamo šta da prodamo sve je uzalud - izjavio je Dobrivoje Radović iz Asocijacije malinara Srbije.
Kao i glavni konkurenti, Poljska i Čile, i Srbija se suočava sa velikim problemom u malinogorjima. Od nekadašnjih 20 tona, prihodi po hekatru su sada samo oko četiri tone. Mraz i niske temperature, kao i grad trajno su oštetili zasade, a problem je i loš sadni materijal.
- Država će ove godine subvencionisati sve proizvođače koji žele da promene sadni materijal sa čak 90 odsto. To je velika šansa za malinare da imaju veće prihode, a samim tim i bolju zaradu sada kad je potražnja ogromna. Mi smo tu da im maksimalno pomognemo u proizvodnji, kao i u obezbeđivanju plasmana - rekao je Branislav Nedimović ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi RS.
Mogućnost izvoza srpske maline sada je mnogo veća, pa bi malina iz naše zemlje svoj put mogla pronaći u Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Skandinavskim zemljama.
- Prošle godine je razmena između Srbije i Turske bila preko 100 miliona vera. Zainteresavani su za našu malinu. Sada su otvorena i nova tržišta ne samo za malinu već i za drugo jagodičasto voće, griz maline stigao je čak do Kine. Sve što veći broj tržišta budemo otvarali biće veća potražnja za srpskom robom - naglasio je Nedimović.
Kupci sa istoka zaintersovani su i za ramenu pa zato ne iznenađuje što bi naše "crveno zlato" moglo da se trampi za "crno zlato", tačnije naftu.