ZAMRZNUTO NAJBOLJE TRŽIŠTE ZLATA NA SVETU: Industrija se neće lako oporaviti od ove krize
Pandemija virusa korona zamrzla je kinesko tržište zlata, torpedirajući potražnju u vreme kada investitori u svetu traže utočište u polugama.
Kina je najveći kupac zlatnih poluga, kovanica i nakita, ali nacionalno zatvaranje zbog virusa ispraznilo je tržne centre, dok je premija naplaćena za kupovinu metala u Kini isparila. Industriju čeka dug put ka oporavku, čak i dok Peking pokušava da pokrene širu potrošnju kampanjom podsticanja kupaca, pišu strani mediji.
POTREBNI RADNICI OD 15. APRILA: Malo ko u Srbiji hoće da radi ovaj posao, a zarada je VELIKA!
U Italiji SVE NESTAJE zbog korona virusa: Nedostaje 200.000 RADNIKA u jednoj oblasti
Borbe na tržištu u Kini mogu predstavljati povratni vetar za cene, koje su prošlog meseca premašile 1.700 dolara za uncu, prvi put u sedam godina. Tradicionalno utočište takođe se suočava sa sporijom prodajom u Indiji, Evropi i Sjedinjenim Državama, a tu je i iznenađenje Rusije da zaustavi kupovinu od strane svoje centralne banke.
Prošle godine, kineski potrošači činili su oko petinu ukupne potražnje za zlatom, od 4.356 tona, prema Svetskom savetu za zlato.
- Domaća potražnja za zlatom će se oporavljati veoma sporo - rekao je Zhang Iongtao, izvršni direktor Kineske asocijacije za zlato, i dodao da nakon što prerađivači nastave proizvodnju, jedno od glavnih problema je da nema narudžbina.
Kineska maloprodaja zlata, srebra i nakita pala je za 41 odsto u prva dva meseca godine. Zhang je procenio da će količina zlatnog nakita prodatog u prvom kvartalu opasti za najmanje polovinu, uspostavljajući značajan pad za celu godinu.
- Potrošači se neće vratiti za kupovinu zlatnog nakita sve dok se ne završi pandemija, a kineski investitori takođe trenutno nisu voljni da kupuju zlato - rekao je.
Kolaps potražnje
Prodavci nakita posebno su osetili posledice pandemije. Luk Fook Holdings International Ltd. izdao je upozorenje o profitu u martu nakon što je prodaja pala za 37 odsto u prva dva meseca.
- Većina prodavnica grupe u kontinentalnoj Kini ponovo je otvorena u martu sa poboljšanim prometom, dok su posete kupaca prodavnicama u Hong Kongu i Makauu još uvek retke - kaže zamenik izvršnog direktora Nanci Vong.
- Očekuje se da će biti potrebno neko vreme da se posao vrati u normalu - tvrdi.
Premije za cene zlata u Kini "srušile su se na negativne nivoe koji nisu primećeni od Velike finansijske krize", navodi Sitigrupa u napomeni ove nedelje. Banka je rekla da sugeriše da bi potrošnja nakita mogla da dostigne niske nivoe koji nisu viđeni tokom decenije ili više.
Tržište je i dalje zabrinuto zbog ograničenja oko isporuke poluga, što doprinosi nestabilnosti cena, izjavio je Haivood Cheung, predsednik Kineskog udruženja za razmjenu zlata i srebra, koje trguje fizičkim zlatom i srebrom u Hong Kongu.
Smanjenje proizvodnje u rafinerijama pomoći će povećanju cena, rekao je on.
- Čak i ako se situacija sa virusom poboljša, nastavićemo da vidimo niže kamatne stope, slabija tržišta kapitala i globalno monetarno olakšavanje, što će podržati cene zlata - rekao je.