ЗАМРЗНУТО НАЈБОЉЕ ТРЖИШТЕ ЗЛАТА НА СВЕТУ: Индустрија се неће лако опоравити од ове кризе
Пандемија вируса корона замрзла је кинеско тржиште злата, торпедирајући потражњу у време када инвеститори у свету траже уточиште у полугама.
Кина је највећи купац златних полуга, кованица и накита, али национално затварање због вируса испразнило је тржне центре, док је премија наплаћена за куповину метала у Кини испарила. Индустрију чека дуг пут ка опоравку, чак и док Пекинг покушава да покрене ширу потрошњу кампањом подстицања купаца, пишу страни медији.
ПОТРЕБНИ РАДНИЦИ ОД 15. АПРИЛА: Мало ко у Србији хоће да ради овај посао, а зарада је ВЕЛИКА!
У Италији СВЕ НЕСТАЈЕ због корона вируса: Недостаје 200.000 РАДНИКА у једној области
Борбе на тржишту у Кини могу представљати повратни ветар за цене, које су прошлог месеца премашиле 1.700 долара за унцу, први пут у седам година. Традиционално уточиште такође се суочава са споријом продајом у Индији, Европи и Сједињеним Државама, а ту је и изненађење Русије да заустави куповину од стране своје централне банке.
Прошле године, кинески потрошачи чинили су око петину укупне потражње за златом, од 4.356 тона, према Светском савету за злато.
- Домаћа потражња за златом ће се опорављати веома споро - рекао је Зханг Ионгтао, извршни директор Кинеске асоцијације за злато, и додао да након што прерађивачи наставе производњу, једно од главних проблема је да нема наруџбина.
Кинеска малопродаја злата, сребра и накита пала је за 41 одсто у прва два месеца године. Зханг је проценио да ће количина златног накита продатог у првом кварталу опасти за најмање половину, успостављајући значајан пад за целу годину.
- Потрошачи се неће вратити за куповину златног накита све док се не заврши пандемија, а кинески инвеститори такође тренутно нису вољни да купују злато - рекао је.
Колапс потражње
Продавци накита посебно су осетили последице пандемије. Лук Фоок Холдингс Интернатионал Лтд. издао је упозорење о профиту у марту након што је продаја пала за 37 одсто у прва два месеца.
- Већина продавница групе у континенталној Кини поново је отворена у марту са побољшаним прометом, док су посете купаца продавницама у Хонг Конгу и Макауу још увек ретке - каже заменик извршног директора Нанци Вонг.
- Очекује се да ће бити потребно неко време да се посао врати у нормалу - тврди.
Премије за цене злата у Кини "срушиле су се на негативне нивое који нису примећени од Велике финансијске кризе", наводи Ситигрупа у напомени ове недеље. Банка је рекла да сугерише да би потрошња накита могла да достигне ниске нивое који нису виђени током деценије или више.
Тржиште је и даље забринуто због ограничења око испоруке полуга, што доприноси нестабилности цена, изјавио је Хаивоод Cheung, председник Кинеског удружења за размјену злата и сребра, које тргује физичким златом и сребром у Хонг Конгу.
Смањење производње у рафинеријама помоћи ће повећању цена, рекао је он.
- Чак и ако се ситуација са вирусом побољша, наставићемо да видимо ниже каматне стопе, слабија тржишта капитала и глобално монетарно олакшавање, што ће подржати цене злата - рекао је.