Zašto Poljacima smeta gasovod SEVERNI TOK?
Ljuti
Gasovod Severni tok i njegov kopneni deo OPAL zaobilaze teritoriju Poljske, omogućavajući direktne isporuke ruskog gasa Nemačkoj, zbog čega je Varšava pokrenula niz tužbi, piše Dojče vele.
Izrael i zemlje EU grade NAJDUŽI i NAJVEĆI podvodni gasovod na svetu!
VELIKO ENERGETSKO PRESLAGIVANJE EVROPE: Gde je tu Balkan?
Kada je gradnja Severnog toka najavljena, Poljskoj nije bilo drago, da bi po otvaranju 2011. godine, gasovod postao direktna veza između Rusije i Nemačke preko Baltičkog mora, a da i ne dotiče teritoriju Poljske, navodi DW.
Kroz Poljsku protiče ogranak gasovoda Družba, koji ruski gas dovodi u centralnu Evropu preko Ukrajine. Međutim, još važniji prihod Varšave je EuRoPoL, koji je zapravo nastavak gasovoda Jamal koji vodi direktno kroz Poljsku i onda preko Berlina dalje na zapad Evrope.
Paralelno sa gradnjom Severnog toka sagrađen je i OPAL, zapravo krak Severnog toka koji u istočnoj Nemackoj teče paralelno sa poljskom granicom sve do Češke, odakle gas vodi u celu centralnu Evropu.
https://t.co/JRKoWJuTSC EU gives up blocking Russia’s Nord Stream-2 pipeline; Gives credence Syria is a pipeline war. @TheSolariReport— Silent Majority WW (@wakoppa) 14. април 2017.
Tu je, međutim, Poljska zaobiđena kao tranzitna zemlja.
Odredbama Evropske unije o slobodnoj tržišnoj utakmici je zabranjeno da kompanije koje dobavljaju gas ujedno budu i vlasnici gasovoda, jer to je onda siguran način da i ucenjuju potrošače diktirajući cenu, navodi DW.
Iz tog razloga, taj ogranak na istoku Nemačke je u vlasništvu nemačkih firmi Vinteršel i E.ON-a i ruskog Gazproma, a ruski gasni monopolista je tek izuzetno uspeo kod nadležnih evropskih i nemačkih službi da isposluje pravo da koristi 50 odsto kapaciteta.
TEHERAN SPREMAN NA KOMPROMIS: Iran će ipak prisustvovati pregovorima u okviru OPEK-a
U maju 2016., došlo je do novog sporazuma nemačke Agencije za infrastrukturne mreže, vlasnika gasovoda i Gasproma, a taj dogovor je blagoslovila i Evropska komisija, iako je postavila (opet donekle besmislene) uslove, naime da se dodatni kapaciteti moraju staviti na tender.
Gaspromu je, inače, dozvoljeno da koristi čak 90 odsto kapaciteta OPAL-a.
To je, pak, onda Poljskoj bilo previše, time više što je i Evropska komisija igrala čudnu igru.
German Bundestag Supports Nord Stream 2 Gas Pipeline Project: https://t.co/l9jwnI7ib5 via @SputnikInt— Раттана Женг Марай® (@KittyOwner_Club) 12. април 2017.
Naime, zbog navodne "zaštite osetljivih poslovnih informacija", EK uopšte nije isprva htela da objavi tu svoju odluku, tako da je poljski državni monopolista PGNiG tužbu Evropskom sudu u Luksemburgu pisao na osnovu - novinskih napisa, prenosi DW.
Ta tužba nije bila jedina, pošto je i Vlada Poljske istovremeno podnela istu tužbu, a PGNiG je podneo tužbu i pred nadležnim sudom u Nemačkoj, Višim pokrajinskim sudom u Diseldorfu.
POLJACI napuštaju EVROPSKE VOJNE SNAGE i postavljaju nove uslove EU!
Zbog takvog pljuska tužbi reagovao je i Evropski sud, suspendujući već krajem 2016. dozvolu Evropske komisije do konačne odluke, koja se očekuje tek 2018, a isto je ubrzo odlučio i nemački sud, prateći ono što čine evropske sudije, piše Dojče vele.
Varšava svoju pobunu ne zasniva samo na ekonomskim, nego i na političkim argumentima, pošto je navodno OPAL oruđe kojim Moskva još više može stegnuti Ukrajinu.
Navodi se da je zbog OPAL-a za petinu opao promet gasovodom, Družba, koji ruski gas transportuje preko Ukrajine.