Зашто Пољацима смета гасовод СЕВЕРНИ ТОК?
Љути
Гасовод Северни ток и његов копнени део ОПАЛ заобилазе територију Пољске, омогућавајући директне испоруке руског гаса Немачкој, због чега је Варшава покренула низ тужби, пише Дојче веле.
Израел и земље ЕУ граде НАЈДУЖИ и НАЈВЕЋИ подводни гасовод на свету!
ВЕЛИКО ЕНЕРГЕТСКО ПРЕСЛАГИВАЊЕ ЕВРОПЕ: Где је ту Балкан?
Када је градња Северног тока најављена, Пољској није било драго, да би по отварању 2011. године, гасовод постао директна веза између Русије и Немачке преко Балтичког мора, а да и не дотиче територију Пољске, наводи DW.
Кроз Пољску протиче огранак гасовода Дружба, који руски гас доводи у централну Европу преко Украјине. Међутим, још важнији приход Варшаве је ЕуРоПоЛ, који је заправо наставак гасовода Јамал који води директно кроз Пољску и онда преко Берлина даље на запад Европе.
Паралелно са градњом Северног тока саграђен је и ОПАЛ, заправо крак Северног тока који у источној Немацкој тече паралелно са пољском границом све до Чешке, одакле гас води у целу централну Европу.
https://t.co/JRKoWJuTSC ЕУ гивес уп блоцкинг Russia’s Норд Stream-2 пипелине; Гивес цреденце Syria ис а пипелине war. @TheSolariReport— Силент Majority WW (@wakoppa) 14. април 2017.
Ту је, међутим, Пољска заобиђена као транзитна земља.
Одредбама Европске уније о слободној тржишној утакмици је забрањено да компаније које добављају гас уједно буду и власници гасовода, јер то је онда сигуран начин да и уцењују потрошаче диктирајући цену, наводи DW.
Из тог разлога, тај огранак на истоку Немачке је у власништву немачких фирми Винтершел и Е.ОН-а и руског Газпрома, а руски гасни монополиста је тек изузетно успео код надлежних европских и немачких служби да испослује право да користи 50 одсто капацитета.
ТЕХЕРАН СПРЕМАН НА КОМПРОМИС: Иран ће ипак присуствовати преговорима у оквиру ОПЕК-а
У мају 2016., дошло је до новог споразума немачке Агенције за инфраструктурне мреже, власника гасовода и Гаспрома, а тај договор је благословила и Европска комисија, иако је поставила (опет донекле бесмислене) услове, наиме да се додатни капацитети морају ставити на тендер.
Гаспрому је, иначе, дозвољено да користи чак 90 одсто капацитета ОПАЛ-а.
То је, пак, онда Пољској било превише, тиме више што је и Европска комисија играла чудну игру.
Герман Бундестаг Supports Норд Stream 2 Гас Пипелине Пројецт: https://t.co/l9jwnI7ib5 виа @SputnikInt— Раттана Женг Марай® (@KittyOwner_Club) 12. април 2017.
Наиме, због наводне "заштите осетљивих пословних информација", ЕК уопште није испрва хтела да објави ту своју одлуку, тако да је пољски државни монополиста ПГНиГ тужбу Европском суду у Луксембургу писао на основу - новинских написа, преноси DW.
Та тужба није била једина, пошто је и Влада Пољске истовремено поднела исту тужбу, а ПГНиГ је поднео тужбу и пред надлежним судом у Немачкој, Вишим покрајинским судом у Диселдорфу.
ПОЉАЦИ напуштају ЕВРОПСКЕ ВОЈНЕ СНАГЕ и постављају нове услове ЕУ!
Због таквог пљуска тужби реаговао је и Европски суд, суспендујући већ крајем 2016. дозволу Европске комисије до коначне одлуке, која се очекује тек 2018, а исто је убрзо одлучио и немачки суд, пратећи оно што чине европске судије, пише Дојче веле.
Варшава своју побуну не заснива само на економским, него и на политичким аргументима, пошто је наводно ОПАЛ оруђе којим Москва још више може стегнути Украјину.
Наводи се да је због ОПАЛ-а за петину опао промет гасоводом, Дружба, који руски гас транспортује преко Украјине.