Analitičari: Putinova poseta korisna, neće uticati na evrointegracije Srbije
Posetu ruskog predsednika Vladimira Putina analitičari smatraju korisnom, naročito zbog potpisanih sporazuma.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenio je da poseta Vladimira Putina Beogradu ima "visoko simboličan" karakter, te da je nivo odnosa Beograda i Moskve u ovom trenutku na, kako je rekao, jednom od svojih istorijskih vrhunaca.
"Naravno, poruke koje je uputio Putin iz Beograda su značajne i van okvira bilateralnih odnosa jer se odnose na čitav regionu a pogotovo na odnose sa Zapodom. Ovo su prve poruke koje predsednik Putin upućuje svetu, EU i SAD posle uvođenja sankcija zbog događaja u Ukrajini i čini mi se da će one sada biti predmet pomnog praćenja", rekao je Simić.
Zapaženo je, ipak, da je na Paradi izostalo dosta zapadnih diplomata pogotovo najviših i to na neki način govori o stavu koje SAD i većina zemalja EU imaju prema Rusiji, konstatovao je profesor.
Njemu se, kaže, čini da je u ovom trenutku nivo odnosa Beograda i Moskve na jednom od svojih istorijskih vrhunaca.
"To se nije odrazilo samo u političkim izjavama koje su predsednici dve zemlje uputili tokom posete nego i u ekonomskim aranžmanima uključujući i to da je Putin još šire otvorio vrata ruskog tržišta srpskom izvozu i srpskim proizvođačima potvrdio podršku koju Srbija uživa u Rusiji za svoje bitne interese, uključujući Kosovo", rekao je Simić.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić ocenio je danas da je poseta predsednika Ruske Federacije u svakom smislu uspešna jer je, kako je rekao, potpisano više sporazuma, a otvorene su i nove mogućnosti saradnje dveju država.
"Ekonomski najvažniji je onaj deo koji se odnosi na prodaju naših poljoprivrednih proizvoda, jer Srbija tu ima izvanredne mogućnosti", rekao je Savić.
Dodao je da je to prostor koji se otvara i koji će ostati i kad se skinu sankcije EU Rusiji, koje su u ovom tenutku prepreka da ta zemlja uvozi slične proizvode iz Unije.
"Bilo je govora i oko hemijskog kompleksa. Tu nije urađeno nešto konkretno, ali imam utisak da će se raditi i oko toga, što je druga najvažnija stvar pored poljoprivrede", rekao je Savić precizirajući da je tu reč o preduzećima iz tog sektora MSK kod Kikinde, Azotari i Petrohemiji.
Pomenuto je, dodao je, i pitanje saradnje u okviru železnica. "To nije novo, jer mi poodavno za železnicu imamo ruski kredit od 800 miliona dolara, ali se on slabo koristio. Ovo će biti vetar u leđa da se to pokrene", smatra Savić. Izvestan prostor se otvara, kaže profesor, i za izvoz automobila iz Kragujevca.
Ono što za Srbiju danas nije bila dobra vest, kaže Savić, jeste to što je Putin nedvosmisleno rekao da za Južni tok da mora da postoji obostrana volja.
Poseta ruskog predsednika neće uticati na nedvosmislen evropski put Srbije, a dogovor o bescarinskom izvozu "fijata" u Rusiju doprineće poboljšanju naše ekonomije, ocenio je potpredsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović.
"Srbija i njeni zvaničnici pokazuju izvesnu zrelost u razumevanju balansiranja između prioriteta zemlja o članstvu u EU i pokušaja da se pronađu mogućnosti gde bi se saradnja sa Rusijom unapredila u onoj meri u kojoj to neće remetiti evropski put zemlje", rekao je Đukanović.
On smatra da je poseta Putina Beogradu potvrdila uzlazni trend u odnosima sa Moskvom, ali ističe da ekonomski dogovori spadaju među najvažnije rezultate sastanaka sa srpskim zvaničnicima.
"Bitan napredak je to što je dogovoreno da će se određeni broj 'fijata' izvoziti na rusko tržište i predstavlja značajan domet današnjeg sastanka Putina i premijera Vučića" ocenio je Đukanović.
"Čini mi se da to otvara perspektivu da se i ekonomsko stanje u našoj zemlji unapredi tako što bismo povećali izvoz u Rusku Federaciju", objašnjava Đukanović.
Na pitanje kakve reakcije očekuje iz zapadnih prestonica, on kaže da će Zapad "dubinski analizirati" izjave ruskog predsednika i "signale koji su danas stigli iz Beograda", ali da ne veruje da će biti "prenagljenih reakcija" prema našoj zemlji.
Nataša Dragojlović, koordinatorka Nacionalnog konventa o EU ocenila je da je poseta Putina bila dobro i sveobuhvatno osmišljena, a da je sada najvažnije da građani Srbije saznaju sadržaj danas potpisanih sporazuma i kako će se oni odraziti na naše priključenje EU.
"O uspešnosti njegove posete je zasad rano govoriti, ali je nesumnjivo privukla veliku pažnju kako domaće javnosti i medija tako i evropskih i svetskih", rekla je ona, dodavši da će poseta svakako dati povoda i za dalje komentare i praćenje i srpske i ruske politike. Činjenica je, ukazala je ona, i da već godinu dana od potpisivanja međudržavnog sporazuma o strateškom partnerstvu između Srbije i Rusije nailazi jedan težak momenat u međunarodnim odnosima i ukrajinska kriza, čiji je Rusija jedan od aktera.
"Da nije tog momenta, realizacija ovog sporazuma bila bi jedno ekonomsko pitanje, međutim realizacija tog sporazuma i današnje potpisivanje više novih sporazuma u okvirima ovog opšteg, posmatra se više politički negi ekonomski", istakla je.
Putin je, kako je primetila, danas rekao da politika u ovom trenutku šteti ekonomiji i da bi u tom smislu trebalo zapravo tumačiti sve ono što su rezultati njegove posete Srbiji.
"Meni se čini da je od njegovih govora danas i deklarativnog zalaganja za dalju saradnju i podsećanje na antifašističku tradiciju SSSR i tadašnje Jugoslavije, mnogo značajnije da građani Srbije saznaju šta je sadržaj danas potpisanih sporazuma, kako će se oni realizovati i reflektovati na naše odnose sa EU i dalje priključenje Srbije Uniji", konstatovala je Dragojlović.