ANALIZA: Pet pitanja koja novi plan EU za migrante dovode u pitanje
Si En En se bavio planom Turske i EU o vraćanju migranata u ovu zemlju, i postavio pitanja koja plan čine "ranjivim".
Lidera država EU u Briselu izradili su sporazum sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom koji bi trebalo da obezbedi Ankari više novca, brži proces vizne liberalizacije za Turke i ubrzavanje pregovora o članstvu Turske u EU koji su odavno u zastoju, u zamenu za zadržavanje izbeglica u Turskoj.
No, prvo pitanje koje postavlja Si En En je da li će to zaustaviti migrante da pokušavaju da čamcima, ilegalno, uđu u Grčku?
- Iskustva iz prethodnih godina su pokazala da ljudi, kad se zatvore standardne rute, traže druge načine i pravce da dođu do željene destinacije - odgovara Nik Robertson, analitičar Si En Ena za međunarodna pitanja.
Na pitanje da li je uopšte legalno vraćati migrante u Tursku, Robertson se poziva na brojne organizacije za zaštitu ljudskih prava, koje su ovakav potez već okarakterisali nehumanim, ilegalnim.
Šta ako Turska uđe u EU? Da li će se tada ipak preliti "poplava migranata" na EU?
U teoriji NE, jer, kako objašnjava ovaj stručnjak, tada stupa na snagu Sporazum Dablin 3, koji je u stvari aneks Šengenskog sporazuma, i obavezuje zemlje članice da prime zahteve azilanata ukoliko su prva zemlja EU u koju su pristigli.
Šta Turska dobija ovim aranžmanom?
Milijarde evra, mogući ulazak u EU, ali i potencijalni ulazak turske vojske u Siriju, uz EU nadzor, smatra analitičar Robertson.
Na kraju, postavlja se pitanje: u kakav položaj ovaj dogovor stavlja migrante na granici EU?
Odgovora za sada nema, nema ga ni EU. Svi oni na balkanskoj ruti su na velikoj muci, prenosi Si En En, ali i pita se kako će nekoga, ko kampuje u Grčkoj, naterati da se vrati u Tursku, ali i ko će to raditi.
- Vojska, Fronteks, ko? - pita se Si En En u tekstu o migrantskoj krizi.