АНАЛИЗА: Пет питања која нови план ЕУ за мигранте доводе у питање
Си Ен Ен се бавио планом Турске и ЕУ о враћању миграната у ову земљу, и поставио питања која план чине "рањивим".
Лидера држава ЕУ у Бриселу израдили су споразум са турским премијером Ахметом Давутоглуом који би требало да обезбеди Анкари више новца, бржи процес визне либерализације за Турке и убрзавање преговора о чланству Турске у ЕУ који су одавно у застоју, у замену за задржавање избеглица у Турској.
Но, прво питање које поставља Си Ен Ен је да ли ће то зауставити мигранте да покушавају да чамцима, илегално, уђу у Грчку?
- Искуства из претходних година су показала да људи, кад се затворе стандардне руте, траже друге начине и правце да дођу до жељене дестинације - одговара Ник Робертсон, аналитичар Си Ен Ена за међународна питања.
На питање да ли је уопште легално враћати мигранте у Турску, Робертсон се позива на бројне организације за заштиту људских права, које су овакав потез већ окарактерисали нехуманим, илегалним.
Шта ако Турска уђе у ЕУ? Да ли ће се тада ипак прелити "поплава миграната" на ЕУ?
У теорији НЕ, јер, како објашњава овај стручњак, тада ступа на снагу Споразум Даблин 3, који је у ствари анекс Шенгенског споразума, и обавезује земље чланице да приме захтеве азиланата уколико су прва земља ЕУ у коју су пристигли.
Шта Турска добија овим аранжманом?
Милијарде евра, могући улазак у ЕУ, али и потенцијални улазак турске војске у Сирију, уз ЕУ надзор, сматра аналитичар Робертсон.
На крају, поставља се питање: у какав положај овај договор ставља мигранте на граници ЕУ?
Одговора за сада нема, нема га ни ЕУ. Сви они на балканској рути су на великој муци, преноси Си Ен Ен, али и пита се како ће некога, ко кампује у Грчкој, натерати да се врати у Турску, али и ко ће то радити.
- Војска, Фронтекс, ко? - пита се Си Ен Ен у тексту о мигрантској кризи.