Anemija i kako protiv nje
Anemija - veoma rasprostranjeno, ali pomalo zanemareno oboljenje, zahteva pravovremeno lečenje, kako bi se izbegle ozbiljnije posledice po čovekovo zdravlje.
Reč anemija u prevodu sa grčkog znači - bez krvi, odnosno malokrvnost. Kada se, usled nepravilne ishrane, javi nedostatak gvožđa dolazi do anemije.
Anemija je često oboljenje među ženama, a naročito je izražena kod trudnica i žena sa obilnijim menstruacijama. Takođe, žene koje se često podvrgavaju rigoroznim dijetama, uglavnom ne unose dovoljne količine gvožđa u organizam, što vodi ka pojavi malokrvnosti. Osim navedenih izazivača anemije, postoje i neki drugi, znatno ozbiljniji uzročnici, kao što su: različita unutrašnja krvarenja (čir, hernija - kila), hemoroidi, tumori digestivnog trakta...), loša apsorpcija gvožđa (celijakija, Kronova bolest), anemija zbog povećane ili ubrzane razgradnje eritrocita - što je posledica poremećaja u crvenim krvnim zrncima ili van njih.
Zašto je gvožđe važno?
Gvožđe je jedan od osnovnih elemenata za dobro funkcionisanje organizma. Važno je zbog stvaranja hemoglobina, proteina koji ulazi u sastav crvenih krvnih zrnaca i čija je uloga prenos kiseonika iz pluća do svih ćelija organizma. Nedostatak gvožđa predstavlja veoma ozbiljan problem, naročito kod male dece. Periodi života kada se anemija najčešće javlja jesu prva godina života, pubertet i trudnoća, ali i kod žena u vreme veoma obilnih menstruacija.
Kako prepoznati anemiju?
Ovo oboljenje ne daje uvek jasne simptome, jer organizam počinje da se bori i brani: smanjuje se fizička snaga, opada odbrambeni sistem i nivo koncentracije. Kada se jave klinički simptomi anemije, kao što su zamor ili, kod dece, slabija koncentracija u školi, znači da je došlo do drastičnog pada nivoa gvožđa. Svaki organizam poseduje određene rezerve gvožđa koje se troše. Ali, kada se ova skladišta istroše, počinje manifestacija simptoma i neophodno je nadoknaditi izgubljeno. Zato je veoma važno da se redovno radi kontrola krvne slike, kako bi se na vreme otkrilo oboljenje, ali i kako bi doktor bio siguran čime je ono prouzrokovano.
Jedna od najefikasnijih i najbezbednijih terapija u lečenju anemije jeste primena „lekova“ iz prirode.
Gvožđe se javlja u ishrani u dva oblika: prvi se označava kao hem i nalazi se u proizvodima životinjskog porekla, a drugi se nalazi u biljkama. Gvožđe životinjskog porekla apsorbuje se mnogo bolje, mada apsorpcija umnogome zavisi od ostale ishrane. Gvožđe biljnog porekla apsorbuje se mnogo bolje kada je u kombinaciji sa onim životinjskog porekla. Spanać sadrži dosta gvožđa, ali se ne sme kombinovati s mlekom, jer kalcijum sprečava njegovu apsorpciju, dok je vitamin C olakšava. Preporučuje se porcija od 200 grama mesa dnevno, koju treba dopuniti spanaćem ili jajetom. Važno je naglasiti da kafa ili čaj posle jela umanjuju apsorpciju gvožđa. Postoje i dodaci ishrani koji se preporučuju, ali zbog problema koji se mogu javiti, preporučuje se da se oni uzimaju po preporuci lekara.
Namirnice bogate gvožđem
Ovaj element, važan za ljudski organizam, najviše sadrže:
* mahunarke (pasulj, grašak, sočivo, soja)
* orašasto voće (orasi, bademi, lešnici)
* krompir
* žitarice u celom zrnu, a naročito njihove klice
* semenke bundeve
* kakao
* jaja
* crveno meso
* riba
Najbolje rezultate u borbi protiv malokrvnosti su pokazali:
♦ beli luk - svež ili tinktura
♦ kopriva - sveža, u obliku čaja ili kapi
♦ kakao
♦ med, polen, matični mleč, medljikovac (šumski med)
♦ maslačak - list, a može i koren
♦ cvekla
♦ kupina
♦ šipak
♦ čaj od petrovca
♦ pelen
♦ orasi