Анемија и како против ње
Анемија - веома распрострањено, али помало занемарено обољење, захтева правовремено лечење, како би се избегле озбиљније последице по човеково здравље.
Реч анемија у преводу са грчког значи - без крви, односно малокрвност. Када се, услед неправилне исхране, јави недостатак гвожђа долази до анемије.
Анемија је често обољење међу женама, а нарочито је изражена код трудница и жена са обилнијим менструацијама. Такође, жене које се често подвргавају ригорозним дијетама, углавном не уносе довољне количине гвожђа у организам, што води ка појави малокрвности. Осим наведених изазивача анемије, постоје и неки други, знатно озбиљнији узрочници, као што су: различита унутрашња крварења (чир, хернија - кила), хемороиди, тумори дигестивног тракта...), лоша апсорпција гвожђа (целијакија, Кронова болест), анемија због повећане или убрзане разградње еритроцита - што је последица поремећаја у црвеним крвним зрнцима или ван њих.
Зашто је гвожђе важно?
Гвожђе је један од основних елемената за добро функционисање организма. Важно је због стварања хемоглобина, протеина који улази у састав црвених крвних зрнаца и чија је улога пренос кисеоника из плућа до свих ћелија организма. Недостатак гвожђа представља веома озбиљан проблем, нарочито код мале деце. Периоди живота када се анемија најчешће јавља јесу прва година живота, пубертет и трудноћа, али и код жена у време веома обилних менструација.
Како препознати анемију?
Ово обољење не даје увек јасне симптоме, јер организам почиње да се бори и брани: смањује се физичка снага, опада одбрамбени систем и ниво концентрације. Када се јаве клинички симптоми анемије, као што су замор или, код деце, слабија концентрација у школи, значи да је дошло до драстичног пада нивоа гвожђа. Сваки организам поседује одређене резерве гвожђа које се троше. Али, када се ова складишта истроше, почиње манифестација симптома и неопходно је надокнадити изгубљено. Зато је веома важно да се редовно ради контрола крвне слике, како би се на време открило обољење, али и како би доктор био сигуран чиме је оно проузроковано.
Једна од најефикаснијих и најбезбеднијих терапија у лечењу анемије јесте примена „лекова“ из природе.
Гвожђе се јавља у исхрани у два облика: први се означава као хем и налази се у производима животињског порекла, а други се налази у биљкама. Гвожђе животињског порекла апсорбује се много боље, мада апсорпција умногоме зависи од остале исхране. Гвожђе биљног порекла апсорбује се много боље када је у комбинацији са оним животињског порекла. Спанаћ садржи доста гвожђа, али се не сме комбиновати с млеком, јер калцијум спречава његову апсорпцију, док је витамин Ц олакшава. Препоручује се порција од 200 грама меса дневно, коју треба допунити спанаћем или јајетом. Важно је нагласити да кафа или чај после јела умањују апсорпцију гвожђа. Постоје и додаци исхрани који се препоручују, али због проблема који се могу јавити, препоручује се да се они узимају по препоруци лекара.
Намирнице богате гвожђем
Овај елемент, важан за људски организам, највише садрже:
* махунарке (пасуљ, грашак, сочиво, соја)
* орашасто воће (ораси, бадеми, лешници)
* кромпир
* житарице у целом зрну, а нарочито њихове клице
* семенке бундеве
* какао
* јаја
* црвено месо
* риба
Најбоље резултате у борби против малокрвности су показали:
♦ бели лук - свеж или тинктура
♦ коприва - свежа, у облику чаја или капи
♦ какао
♦ мед, полен, матични млеч, медљиковац (шумски мед)
♦ маслачак - лист, а може и корен
♦ цвекла
♦ купина
♦ шипак
♦ чај од петровца
♦ пелен
♦ ораси