NESAVESNI RODITELJI: Zbog duplih zahteva, bez mesta u vrtićima će ostati više od 5.000 mališana!
Prilikom konkurisanja, nije bilo moguće utvrditi da li je dete već upisano u neki vrtić, tako da je verovatno da će ispod crte ostati mališani koji prvi put kreću u jasle ili vrtić, a oba roditelja su im zaposlena.
Kako nezvanično saznajemo, do drastičnog povećanja broja zahteva u odnosu na prošlu godinu došlo je zbog toga što su za upis u državne vrtiće konkurisali i roditelji čiji mališani već idu u predškolske ustanove. Regresiranje novca namenjenog boravku dece u privatnim obdaništima iz gradske kase po svemu sudeći neće smanjiti liste čekanja u vrtićima!
U Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu pristiglo je čak 18.785 prijava, skoro 5.000 više nego pre samo godinu dana, dok je trenutno maksimalan broj mesta u državnim i privatnim obdaništima tek nešto veći od 12.000. Čak i ako se uzme u obzir da je bilo "duplih prijava" (za dva vrtića), jasno je da će ispod crte ostati najmanje 5.000 - 6.000 mališana!
Uključivanje privatnih vrtića
Tako će dobra ideja grada da se uključivanjem privatnika obezbede dodatna mesta u obdaništima, po svemu sudeći, ostati bez primene u praksi. U privatne vrtiće će biti "upisana" deca koja ih već pohađaju, samo će njihovi roditelji plaćati višestruko manju cenu nego do sada, pošto će se iz gradske kase isplaćivati razlika do pune ekonomske cene u državnom obdaništu, koja iznosi 27.700 dinara.
Prosečna cena boravka u privatnim vrtićima
Prosečna cena boravka u privatnim vrtićim iznosi oko 250 evra mesečno, a prema nepotvrđenim informacijama pohađa ih skoro 2.700 mališana. Verifikovane su 54 privatne predškolske ustanove, a u postupku je još nekoliko.
I u pojedinim privatnim vrtićima nam je potvrđeno da su dokumenta podnosili roditelji čija deca već idu u privatno obdanište. Prilikom konkurisanja, nije bilo moguće utvrditi da li je dete već upisano u neki vrtić, tako da je moguće da će ispod crte ostati mališani koji prvi put kreću u jasle ili vrtić, a oba roditelja su im zaposlena.
Ogromne liste čekanja
Stvaranju lista čekanja za upis u vrtić doprinosi i zabrana zapošljavanja novih kadrova, bez odobrenja nadležne republičke komisije. Zbog toga će nadležni u gradu tražiti da predškolske ustanove budu izuzete iz ove uredbe, kako bi se bar donekle rešilo pitanje manjka mesta u obdaništima. Pojedine predškolske ustanove imaju prostora za formiranja dodatnih grupa, ali je problem što nema vaspitača, medicinskih sestara, kuvarica i ostalog osoblja. Vrtićima nedostaje oko 900 zaposlenih, od kojih su više od polovine vaspitači.
Upravo je nedostatak kadrova bio razlog što je otvaranje vrtića u naselju Stepa Stepanović kasnilo više od šest meseci. Od nadležne republičke komisije dobijeno je odobrenje da se u radni odnos primi 60 osoba, koliko je bilo potrebno za ovu predškolsku ustanovu. Kako nezvanično saznajemo, nedavno je dato "zeleno svetlo" za prijem još 65 zaposlenih, ali se čeka da stigne i zvaničan dopis iz nadležne komisije.
Cena boravka u državnom vrtiću je 5.540 dinara, što je 20 odsto od utvrđene ekonomske cene na nivou Beograda. Ako je privatni vrtić skuplji od 27.700 dinara, razliku u ceni plaća roditelj, a ako je cena niža, mesečni račun će biti 5.540.
Pogledajte i: