BITI ILI NE BITI ZAJEDNO? Britanski parlament može da blokira zakone EU
Donald Tusk predstavio je javnosti ključne predloge reformi koje bi trebalo da obezbede ostanak Britanije u Evropskoj uniji.
Britanski parlament moći će da blokira zakone Evropske unije koji nisu u skladu sa novim sporazumom Britanije i EU, saopštili su danas ostrvski zvaničnici.
Dejvid Kamerun i zvaničnici EU mesecima pregovaraju o novim ustupcima za ostanak Britanije u EU. Referendum o ostanku Britanije u evropskoj porodici biće raspisan do kraja 2017. godine.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk danas je predstavio javnosti ključne predloge reformi koje bi trebalo da obezbede ostanak Britanije u Evropskoj uniji, uključujući opciju da ta zemlja na četiri godine ukine isplatu socijalne pomoći migrantima, kao i zaštitne mere za države koje nisu članice evrozone.
Today's Urgent Question from @jeremycorbyn on the UK’s relationship with #EU is just starting. Watch live online https://t.co/PGmQkLGiSr— House of Commons (@HouseofCommons) February 2, 2016
- Biti ili ne biti zajedno, to je pitanje...Ovo je moj predlog za novi sporazum koji će zadržati Britaniju u EU - napisao je Tusk na Tviteru, nakon što je objavio predloge.
- Moje je mišljenje da ti predlozi značajno ispunjavaju želje premijera Kamerona. Linija koja nije pređena su principi na kojima se zasniva Evropska unija - istakao je Tusk.
Britanski premijer Dejvid Kameron, koji želi da bude postignut dogovor između zvaničnog Londona i Brisela kako bi već u junu mogao da održi planirani referendum o članstvu Britanije u EU, izjavio je da Tuskovi predlozi "pokazuju stvarni napredak", ali da "ima još posla.
To be, or not to be together, that is the question... My proposal for a new settlement for #UKinEU https://t.co/w4VSmnbahQ— Donald Tusk (@eucopresident) February 2, 2016
U Tuskovom nacrtu predloga se navodi da članice EU imaju mogućnost da obustave isplatu socijalne pomoći radnicima iz drugih članica bloka, u slučaju kad "postoji vanredna situacija u meri koja ugrožava ključne aspekte socijalnog sistema te zemlje".
Tusk je takođe predložio mehanizam putem kojeg devet članica Unije koje ne koriste evro kao valutu mogu da izraze zabrinutost i da dobiju "neophodna razuveravanja" u vezi odluka koje donese evrozona.
On je, međutim, istakao da taj mehanizam "ne može da posluži za stavljanje veta niti odlaganje hitnih odluka" i dodao da o uslovima za pokretanje tog mehanizma treba da se razgovara pre samita EU 18. i 19. februara, kad bi trebalo da bude postignut konačan dogovor između EU i Britanije.
Stručnjaci iz članica EU bi u petak trebalo da održe prvi zajednički sastanak na kojem će razgovarati o predlozima, u nadi da će otvoriti put da do samita bude postignut konačan dogovor.