БИТИ ИЛИ НЕ БИТИ ЗАЈЕДНО? Британски парламент може да блокира законе ЕУ
Доналд Туск представио је јавности кључне предлоге реформи које би требало да обезбеде останак Британије у Европској унији.
Британски парламент моћи ће да блокира законе Европске уније који нису у складу са новим споразумом Британије и ЕУ, саопштили су данас острвски званичници.
Дејвид Камерун и званичници ЕУ месецима преговарају о новим уступцима за останак Британије у ЕУ. Референдум о останку Британије у европској породици биће расписан до краја 2017. године.
Председник Европског савета Доналд Туск данас је представио јавности кључне предлоге реформи које би требало да обезбеде останак Британије у Европској унији, укључујући опцију да та земља на четири године укине исплату социјалне помоћи мигрантима, као и заштитне мере за државе које нису чланице еврозоне.
Today's Ургент Question фром @jeremycorbyn он the УК’с релатионсхип with #EU ис јуст стартинг. Watch ливе online https://t.co/PGmQkLGiSr— Хоусе оф Commons (@HouseofCommons) February 2, 2016
- Бити или не бити заједно, то је питање...Ово је мој предлог за нови споразум који ће задржати Британију у ЕУ - написао је Туск на Твитеру, након што је објавио предлоге.
- Моје је мишљење да ти предлози значајно испуњавају жеље премијера Камерона. Линија која није пређена су принципи на којима се заснива Европска унија - истакао је Туск.
Британски премијер Дејвид Камерон, који жели да буде постигнут договор између званичног Лондона и Брисела како би већ у јуну могао да одржи планирани референдум о чланству Британије у ЕУ, изјавио је да Тускови предлози "показују стварни напредак", али да "има још посла.
То бе, ор нот то бе together, that ис the question... My пропосал фор а new settlement фор #UKinEU https://t.co/w4VSmnbahQ— Доналд Туск (@eucopresident) February 2, 2016
У Тусковом нацрту предлога се наводи да чланице ЕУ имају могућност да обуставе исплату социјалне помоћи радницима из других чланица блока, у случају кад "постоји ванредна ситуација у мери која угрожава кључне аспекте социјалног система те земље".
Туск је такође предложио механизам путем којег девет чланица Уније које не користе евро као валуту могу да изразе забринутост и да добију "неопходна разуверавања" у вези одлука које донесе еврозона.
Он је, међутим, истакао да тај механизам "не може да послужи за стављање вета нити одлагање хитних одлука" и додао да о условима за покретање тог механизма треба да се разговара пре самита ЕУ 18. и 19. фебруара, кад би требало да буде постигнут коначан договор између ЕУ и Британије.
Стручњаци из чланица ЕУ би у петак требало да одрже први заједнички састанак на којем ће разговарати о предлозима, у нади да ће отворити пут да до самита буде постигнут коначан договор.