Boko Haram (ni)je samo problem Nigerije
Grupa Boko Haram je ubila hiljade civila od kako je krenula u oružanu pobunu protiv Vlade Nigerije 2009. godine. Zašto je međunarodna javnost tek sada obratila pažnju na njih?
Kada zapadni mediji pišu o Boko Haramu, Nigeriju predstavljaju kao neuspešnu zemlju, koja nije u stanju da se nosi sa političkim i bezbednosnim izazovima. Verovatno je to nagnalo zapadne zemlje da preuzmu ulogu "spasitelja" ove afričke zemlje. I, zaista, SAD, Velika Britanija i Francuska se takmiče u pružanju vojne i obaveštajne pomoći.
Razlozi za vojno prisustvo
Prvo: Pozivanje na princip "Odgovornosti da se zaštiti" (Responsibility to protect), koji su UN usvojile 2005. godine, a koji nalaže humanitarnu vojnu intervenciju na području suverene države radi zaštite civila od genocida, etničkih čišćenja, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti. To bi značilo da će stranim snagama biti dato apsolutno pravo da lociraju neprijateljske lokacije i unište ih bilo kojom vrstom oružja, uključujući i bespilotne letelice, bez pristanka i kontrole Vlade Nigerije.
Drugo: Uspeh anglo-američkog saveza u klasifikaciji Boko Harama kao ogranka Al-Kaide. Nigerijska Vlada je UN uveravala da Boko Haram treba uvrstiti na listu terorističkih organizacija. Sredinom maja Boko Haram je uvršten na listu Odbora za sankcije entiteta povezanih s Al-Kaidom. Ta odluka je trebala da dovede do izolacije Boko Harama, s jedne, i opravda želju Zapada za intervencijom u Nigeriji, s druge strane. Francuska i njeni saveznici su početkom 2013. godine sa severa Malija uspeli da proteraju radikalne džihadističke grupe.
Treće: Sredinom maja u Parizu je održana konferencija na kojoj se raspravljalo o problemu Boko Harama. Konferenciji su prisustvovali predstavnici Nigerije, Velike Britanije, SAD, Francuske, Čada, Nigera, Kameruna i Benina. Značaj konferencije se ogleda u smeštanju unutrašnje nigerijske krize u kontekst globalnog rata protiv terorizma. Predsednik Nigerije Gudluk Džonatan jasno je naglasio tu tendenciju rečima: "Boko Haram više nije lokalna teroristička grupa. Boko Haram usvaja Al-Kaidin pristup i on je, zapravo, Al-Kaida u Zapadnoj Africi."
Prava pozadina priče
Kriza otmice djevojaka u Nigeriji i problem grupe Boko Haram imaju mnogo komplikovaniju pozadinu od one koju zapadni mediji predstavljaju. Rešenje neće doći upotrebom sile i dolaskom stranih trupa na teritorije Nigerije i Zapadne Afrike. Istinsko rešenje treba doći iznutra, iz same Nigerije, koja je dovoljno siromašna i nerazvijena da radikalizam i terorizam u njoj nađu plodno tlo. Prihodi od nafte i gasa neravnopravno se raspoređuju i ne stižu do siromašnih i marginalizovanih slojeva društva, prenosi Al Jazeera.