Боко Харам (ни)је само проблем Нигерије
Група Боко Харам је убила хиљаде цивила од како је кренула у оружану побуну против Владе Нигерије 2009. године. Зашто је међународна јавност тек сада обратила пажњу на њих?
Када западни медији пишу о Боко Хараму, Нигерију представљају као неуспешну земљу, која није у стању да се носи са политичким и безбедносним изазовима. Вероватно је то нагнало западне земље да преузму улогу "спаситеља" ове афричке земље. И, заиста, САД, Велика Британија и Француска се такмиче у пружању војне и обавештајне помоћи.
Разлози за војно присуство
Прво: Позивање на принцип "Одговорности да се заштити" (Responsibility то протецт), који су УН усвојиле 2005. године, а који налаже хуманитарну војну интервенцију на подручју суверене државе ради заштите цивила од геноцида, етничких чишћења, ратних злочина и злочина против човечности. То би значило да ће страним снагама бити дато апсолутно право да лоцирају непријатељске локације и униште их било којом врстом оружја, укључујући и беспилотне летелице, без пристанка и контроле Владе Нигерије.
Друго: Успех англо-америчког савеза у класификацији Боко Харама као огранка Ал-Каиде. Нигеријска Влада је УН уверавала да Боко Харам треба уврстити на листу терористичких организација. Средином маја Боко Харам је уврштен на листу Одбора за санкције ентитета повезаних с Ал-Каидом. Та одлука је требала да доведе до изолације Боко Харама, с једне, и оправда жељу Запада за интервенцијом у Нигерији, с друге стране. Француска и њени савезници су почетком 2013. године са севера Малија успели да протерају радикалне џихадистичке групе.
Треће: Средином маја у Паризу је одржана конференција на којој се расправљало о проблему Боко Харама. Конференцији су присуствовали представници Нигерије, Велике Британије, САД, Француске, Чада, Нигера, Камеруна и Бенина. Значај конференције се огледа у смештању унутрашње нигеријске кризе у контекст глобалног рата против тероризма. Председник Нигерије Гудлук Џонатан јасно је нагласио ту тенденцију речима: "Боко Харам више није локална терористичка група. Боко Харам усваја Ал-Каидин приступ и он је, заправо, Ал-Каида у Западној Африци."
Права позадина приче
Криза отмице дјевојака у Нигерији и проблем групе Боко Харам имају много компликованију позадину од оне коју западни медији представљају. Решење неће доћи употребом силе и доласком страних трупа на територије Нигерије и Западне Африке. Истинско решење треба доћи изнутра, из саме Нигерије, која је довољно сиромашна и неразвијена да радикализам и тероризам у њој нађу плодно тло. Приходи од нафте и гаса неравноправно се распоређују и не стижу до сиромашних и маргинализованих слојева друштва, преноси Ал Jazeera.