ČEKA NAS PROLEĆNO IZNENAĐENJE: 2016. godina JOŠ TEŽA po pitanju izbegličke krize?!
Smanjenje broja migranata tokom zime je privid
Austrijski kancelar Verner Fajman upozorio je, da bi iduća godina mogla biti još teža po pitanju izbegličke krize. Prema njegovim rečima
- 2016. bi mogla biti još teža. Ne znamo kako se razvija situacija u Siriji i celom regionu. Trenutno možda dolazi manje izbeglica, ali se zima ne bi trebalo pomešati sa poboljšanjem situacije. Zbog toga moramo pripremiti sada mere kako ne bi bili iznenađeni na proleće.
O samitu 11 šefova vlada zemalja EU i Turske, koji je održan u Briselu, Fajman kaže da vođena intenzivna diskusija o mogućnostima primene ciljeva, ali da još nema rešenja.
- Još nema rešenja, ali barem ima puno dobre volje. Sada su potrebne primena i konkretna politika, a ne lepe naslovne strane - naglasio je Fajman. On je ukazao da je lapše sprovesti mere u rešavanju problema izbeglica ako se one raspodele na svih 28 zemalja članice, nego na samo tri.
" Moramo pojačati vraćanja"
Na konstataciju da Nemačka želi pooštrenu politiku azila i pitanje da li i on namerava da ide tim putem austrijski kancelar je rekao da se radi o stvaranju reda u neredu.
- Ne možemo se tako ponašati kao da sve izbeglice imaju razlog za azil. Zbog toga moramo pojačati vraćanja. Međutim ne može se to prepustiti samo Grčkoj, jer bi bilo nefer i neprimenjivo, zbog čega su nam kao EU potrebni bolji sporazumi - naglasio je Fajman.
On je istakao da će na samitu o azilantima u februaru, na koji je pozvao kolege, biti reči o tome da li je Turska preduzela konkretne korake, a cilj je da se masivno smanji ilegalni prelazak granica trenutno 1,5 miliona ljudi.
Ukoliko zaštita spoljnih granica bude funkcionisala, neophodno je preduzeti dalji korak u stvaranju mogućnosti legalnog i kontrolisanog ulaska pravih ratnih izbeglica, rekao je Fajman.
O pretnjama za smanjenje dotacija EU zemljama istoka, Fajman je kazao da su potrebne jasne reči kako bi pojedine zemlje shvatile da ne može biti da kada zemlje poput Nemačke i Austrije stalno plaćaju neke države imaju zahteve, a kada se uputi apel na solidarnost one ne žele da budu solidarne.